Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

Licensed to Ultimate Sports - Contractor License                                                   HY-TEK's Meet Manager
 
                          Mid-Atlantic Association's         
      2014 Junior Olympics Cross Country Championships
                          Belmont Plateau, Philadelphia, PA                       
                                          Compiled Results 
                                                11/8/2014                                                    
 
8 & Under Girls  2000 Meter Run 
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  9114 Conboy, Clodagh     06 Unattached             9:52.32  
  2  9146 Jackson, Dakota     07 Youth All St          10:09.21  
  3  9001 Cargo, Brianna      06 00gr Philade          10:18.95  
  4  9123 Shaw, Lila          06 Unattached            10:43.99  
  5  9034 Velez, Julia        07 Harambee Run          12:05.20  
 
8 & Under Boys  2000 Meter Run 
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  9041 Barge, Jordan       06 Harambee Run           8:59.28    
  2  9008 Suter, William      07 00gr Philade           9:00.30    
  3  9003 Gerwer, Nolen       06 00gr Philade           9:04.54    
  4  9004 McLuckie, Duncan    06 00gr Philade           9:28.25    
  5  9134 Dills, Stephen      06 Unattached             9:32.91    
  6  9068 Snyder, Levi        06 Hershey Blaz           9:54.83    
  7  9097 Simon, John         06 Running Rebe          10:04.48    
  8  9091 Shepherd, Evan      08 Juniata Vall          10:55.66    
  9  9061 Albright, Colton    07 Hershey Blaz          11:10.25    
 10  9070 Downey, Jeremiah    06 Isaa                  11:44.04    
 11  9005 McLuckie, Ian       08 00gr Philade          12:19.70    
 
9-10 Girls  3000 Meter Run 
=================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=================================================================
  1  9028 Leister, Lauren     04 Harambee Run          13:01.98   
  2  9022 Hassman, Waverly    04 Dashers               13:03.24    
  3  9057 Deitrick, Katelyn   04 Hershey Blaz          13:28.43    
  4  9083 Spickler, Isabella  04 Juniata Vall          13:55.95    
  5  9120 Lowe, Elizabeth     05 Unattached            14:09.24    
  6  9076 Houtz, Emily        04 Juniata Vall          14:13.86    
  7  9108 Bale, Peyton        05 Unattached            14:17.07    
  8  9039 White, Nora         05 Harambee Run          15:02.22    
  9  9081 Sheaffer, Justice   05 Juniata Vall          15:05.44    
 10  9075 Hassinger, Alycen   04 Juniata Vall          15:09.14    
 11  9054 Albright, Ashlyn    05 Hershey Blaz          15:20.94    
 12  9119 Hufnagel, Aubrey    04 Unattached            15:51.66    
 13  9071 Bauman, Kennadi     05 Juniata Vall          16:00.76    
 
9-10 Boys  3000 Meter Run 
==================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
==================================================================
  1  9069 Townsend, Quinton   04 Hershey Blaz          12:27.05    
  2  9099 Hine, Gregory       04 St Jane's Tr          12:54.73    
  3  9139 Kain, William       05 Unattached            13:07.45    
  4  9102 Martellucci, Austi  04 St Jane's Tr          13:31.47    
  5  9141 Marks, Harry        04 Unattached            13:54.92    
  6  9064 Gabbidon, Julian    04 Hershey Blaz          14:08.20    
  7  9137 Gross, Joshua       04 Unattached            14:17.32    
  8  9062 Albright, Trevor    05 Hershey Blaz          15:08.23    
  9  9007 Suter, Jack         05 00gr Philade          15:13.59    
 10  9104 Tulloch, Daniel     05 St. Luke's S          15:32.12    
 11  9147 Jackson, Dedrick    05 Youth All St          16:15.83    
 
11-12 Girls  3000 Meter Run 
=================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=================================================================
  1  9020 Hassman, Chloe      02 Dashers               11:38.80    
  2  9107 Bale, Jillian       03 Unattached            12:21.55    
  3  9122 Scheidel, Mary Fra  02 Unattached            12:22.35    
  4  9023 Hurst, Sarah        02 Dashers               12:22.87    
  5  9030 Pasewicz, Ava       02 Harambee Run          12:23.79    
  6  9002 Palisca, Jessica    03 00gr Philade          12:30.37    
  7  9113 Conboy, Ciara       03 Unattached            12:36.07    
  8  9060 Priebe, Amiyah      03 Hershey Blaz          12:38.06    
  9  9032 Runkle, Leeann      02 Harambee Run          13:12.53    
 10  9098 Farina, Gianna      02 St Jane's Tr          13:15.64    
 11  9009 Bordrick, Maya      02 Above Xpecta          13:28.73    
 12  9056 Ceneviva, Katie     03 Hershey Blaz          13:29.52    
 13  9124 Shaw, Savannah      03 Unattached            13:59.42    
 14  9033 Velez, Isabella     02 Harambee Run          14:39.84    
 15  9037 Wenger, Alexa       03 Harambee Run          15:47.00    
 16  9029 Mejia, Isabel       03 Harambee Run          15:52.85    
 17  9055 Beitzel, Ally       03 Hershey Blaz          17:27.71    
 
11-12 Boys  3000 Meter Run 
=================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=================================================================
  1  9143 Riley, Luke         02 Unattached            11:03.40    
  2  4391 Barth, Duncan       02 Unattached            11:28.96    
  3  9133 Dawkins, Ezekiel    02 Unattached            11:34.57    
  4  9085 Harris, Brayden     03 Juniata Vall          11:45.66    
  5  9006 Palisca, Benjamin   02 00gr Philade          11:49.15    
  6  9135 Flanagan, John      03 Unattached            11:56.57    
  7  9090 Sheaffer, Chase     02 Juniata Vall          11:57.21    
  8  9144 Serafin, Evan       02 Unattached            12:10.26    
  9  9130 Brill, Andrew       05 Unattached            12:20.51    
 10  9011 Chan, Justin        03 Above Xpecta          12:21.57    
 11  9101 Hohl, Jack          02 St Jane's Tr          12:35.19    
 12  9010 Bordrick, Aurelius  02 Above Xpecta          12:36.92    
 13  9063 Barto, Peter        03 Hershey Blaz          12:38.90    
 14  9092 Shepherd, Noah      03 Juniata Vall          12:52.38    
 15  9065 Helms, Aiden        03 Hershey Blaz          13:02.68    
 16  9086 Hartzler, Benjamin  03 Juniata Vall          13:03.44    
 17  9012 Davis, Andrew       02 Above Xpecta          13:13.67    
 18  9066 Holte, Charles      03 Hershey Blaz          13:31.73    
 19  9088 Myers, Riley        03 Juniata Vall          13:37.16    
 20  9145 Toocheck, Nikolas   03 Unattached            13:50.99    
 21  9105 Hinderer, Brennen   03 Trojan Track          14:13.99    
 22  9048 Ludwig, Mason       03 Harambee Run          14:28.55    
 23  9013 Dawkins, Deshaun    02 Above Xpecta          14:54.88    
 24  9016 Oliver, Nasai       02 Above Xpecta          16:16.83    
 25  9148 Walker, Ottangue    03 Youth All St          18:54.12    
 
13-14 Girls  4000 Meter Run 
=================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=================================================================
  1  9106 Alexander, Courtne  00 Unattached            16:30.26    
  2  9111 Cedeno, Yoangelys   00 Unattached            16:45.59    
  3  9126 Willig, Amy         00 Unattached            16:52.94    
  4  9118 Germer, Amber       01 Unattached            17:02.57    
  5  9112 Conboy, Amy         01 Unattached            17:03.79    
  6  9121 Porreca, Annalise   01 Unattached            17:04.74    
  7  9058 Line, Delaney       01 Hershey Blaz          17:20.25    
  8  9125 Sikes, Eirinn       01 Unattached            17:37.20    
  9  9021 Hassman, Rowan      01 Dashers               17:47.08    
 10  9095 Rodriguez, Aliana   01 Reading Yout          18:14.41    
 11  9117 Garrett, Taylor     01 Unattached            18:15.17    
 12  9082 Spickler, Bree      00 Juniata Vall          19:04.66    
 13  9116 Devine, Cammy       01 Unattached            19:12.23    
 14  9038 White, Deirdre      00 Harambee Run          19:29.50    
 15  9059 Palmer, Sydney      00 Hershey Blaz          19:32.08    
 16  9072 Ciccolini, Skylar   01 Juniata Vall          19:34.57    
 17  9077 Houtz, Sydney       01 Juniata Vall          20:13.92    
 18  9035 Wagner, Caitlyn     00 Harambee Run          20:14.44    
 19  9031 Price, Ashtyn       01 Harambee Run          20:31.91    
 20  9027 Colebert, Jillian   00 Harambee Run          20:36.71    
 21  9036 Wagner, Jaylyn      00 Harambee Run          23:29.47    
 22  9079 Myers, Sarah        00 Juniata Vall          27:13.80    
 
13-14 Boys  4000 Meter Run 
=================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=================================================================
  1  9084 Baublitz, Garrett   01 Juniata Vall          14:41.54    
  2  9067 Morris, Michael     00 Hershey Blaz          15:11.38    
  3  9128 Barrett, Jake       00 Unattached            15:14.17    
  4  9100 Hohl, Charles       00 St Jane's Tr          15:15.61    
  5  9140 Keehan, Michael     01 Unattached            15:16.81    
  6  9024 Litvin, Joey        01 Dashers               15:22.87    
  7  9127 Bale, Seth          00 Unattached            15:33.28    
  8  9094 Pernia, Nolan       00 Pineland Str          15:35.72    
  9  9129 Boerger, Thomas     01 Unattached            15:52.77    
 10  9132 Coates, Hayden      00 Unattached            15:53.39    
 11  9014 Harmon, Isaiah      00 Above Xpecta          15:56.01    
 12  9015 McCollum, Jordan    00 Above Xpecta          15:59.15    
 13  9138 Hoffritz, Seth      01 Unattached            16:06.43    
 14  9089 Phillips, Seth      00 Juniata Vall          16:09.73    
 15  9046 Hess, Christian     01 Harambee Run          16:26.56    
 16  9043 Christner, Asher    00 Harambee Run          16:48.75    
 17  9087 Miller, Lance       00 Juniata Vall          16:49.42    
 18  9051 St Pierre, Gage     00 Harambee Run          17:03.51    
 19  9040 Bach, David         01 Harambee Run          17:04.22    
 20  9017 Robinson, Bryce     01 Above Xpecta          17:19.40    
 21  9019 Swanson, Makhi      00 Above Xpecta          17:20.20    
 22  9050 Price, Trevor       00 Harambee Run          17:56.86    
 23  9093 Wolfgang, Garren    00 Juniata Vall          18:07.48    
 24  9018 Shepard, Brichon    00 Above Xpecta          18:52.56    
 25  9142 Martellucci, Innoc  01 Unattached            21:41.46    
 
15-16 Girls  5000 Meter Run 
=================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=================================================================
  1  9110 Cedeno, Treicy      98 Unattached            20:05.17  
  2  9025 Barge, Alexis       99 Harambee Run          25:00.15  
  3  9026 Bosis, Kelly        99 Harambee Run          25:08.43  
 
15-16 Boys  5000 Meter Run 
=================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  
=================================================================
  1  9047 Latanishen, James   98 Harambee Run          19:10.98  
  2  9045 Gerencser, Nich     98 Harambee Run          19:11.71  
  3  9136 Forry, Daniel       98 Unattached            19:13.48  
  4  9042 Cassamajor, Drayk   99 Harambee Run          19:56.68  
  5  9052 Velez, Lorenzo      99 Harambee Run          22:05.29  
  6  9049 Martin, Corey       98 Harambee Run          22:09.55  
  7  9096 Rush, Malik         99 Running Rebe          23:29.36  

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 10/16/17