Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

Ultimate Sports - Contractor License                                                                      HY-TEK's Meet Manager
 
             2014 USATF Region 2 Junior Olympic 
                         Cross Country Championships
                                            Shank Park, Hershey, PA                             
                                                          11/23/2014                                                  
 
Girls 8 & Under 2K Race 
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Lawson, Sarah              8 Team PREFO A          10:17.57    1             
  2 Spoor, Danya               8 Lakeland Jun A        10:29.56                  
  3 Guilfoyle, Catherine       8 River City E A        10:31.00                  
  4 Torchia, Kassidy           8                       10:36.02                  
  5 Lowe, Anna                 7 Team PREFO A          10:40.85    2             
  6 Black, Mary                7 Team PREFO A          10:45.94    3             
  7 Gongas, Alexandra          8 Get Fit Families A    10:45.96                  
  8 Pudlak, Callie             7 Pacer Track Club A    10:50.57                  
  9 Birchard, Sydney           8 River City E A        10:55.35                  
 10 Nwajei, Benay              8 Transy East TC A      10:58.35                  
 11 Conboy, Clodagh            8                       11:15.61                  
 12 Jackson, Dakota            7 Youth All St A        11:18.96                  
 13 Gensel, Megan              8 Team PREFO A          11:27.43    4             
 14 Zeier, Elizabeth           8 Lakeland Jun A        11:28.48                  
 15 Sontz, Cassidy             8 Lakeland Jun A        11:33.34                  
 16 Veivia, Kate               8 Lakeland Jun A        11:44.22                  
 17 Cargo, Brianna             8 00Gr Philade A        11:51.96                  
 18 Lee, Sydney                8 Mountain Top A        12:17.13                  
 19 Shaw, Lila                 8                       12:40.53                  
 20 Valdez, Kaylee             8 Elite Runners TC A    12:52.57                  
 21 Turnbull, Lindsay          8 Crimson Knights A     13:03.21    5             
 22 Velez, Julia               7 Harambee Run A        13:16.28                  
 23 White, Theresa             7 Crimson Knights A     13:26.17    6             
 24 Ibrahim, Ajarat            8 Crimson Knights A     14:32.26    7             
 25 Oakes, Tabitha             7 Team PREFO A          14:32.79    8             
 26 Valdes, Gianna             8 Elite Runners TC A    14:44.63                  
 27 Sullivan-Hernandez, Grac   7 Elite Runners TC A    15:35.82                  
 28 Sahni, Priyana             7 Crimson Knights A     15:43.87    9             
 29 Valendo, Kristen           8 Crimson Knights A     15:49.47   10             
                                                                                 
                                 Team Scores                                   
=============================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8 
=============================================================================
   1 Team PREFO A                 18    1    2    3    4    8                    
      Total Time:    57:44.58                                                    
         Average:    11:32.92                                                    
   2 Crimson Knights A            37    5    6    7    9   10                    
      Total Time:  1:12:34.98                                                    
         Average:    14:31.00  
 
 
 
Girls 9-10 3K Race
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Wennersten, Camryn        10 Racefaster A          12:15.42                  
  2 Nyinah, Maameyaa          10 Elite Runners TC A    12:43.82                  
  3 Perez, Ariana             10                       12:55.25                  
  4 Ketchum, Faithe           10 Team PREFO A          13:12.01    1             
  5 Hassman, Waverly          10 Dashers A             13:12.69                  
  6 Hicks, Alaina             10 Get Fit Families A    13:20.85                  
  7 Wilson, Faith             10 Mountain Top A        13:33.79                  
  8 Vives, Grace              10 Lakeland Jun B        13:37.61                  
  9 DeSousa, Catherine         9                       13:38.72                  
 10 Torchia, Kampbell         10                       13:41.57                  
 11 Hluck, Julia              10 Team PREFO A          13:42.38    2             
 12 Leister, Lauren           10 Harambee Run A        13:44.42                  
 13 Williams, Gabrielle        9 Penn Hills E A        13:44.56                  
 14 Deitrick, Katelyn         10 Hershey Blaz A        13:58.78                  
 15 Daskalova, Gabriella       9 Lakeland Jun A        14:01.91    3             
 16 Rothenbuhler, Eliana      10 Lakeland Jun A        14:05.86    4             
 17 Weber, Carissa            10 New Jersey Striders   14:06.55                  
 18 Collins, Cassandra         9 Team PREFO A          14:12.99    5             
 19 Glaser, Ava               10 Lakeland Jun A        14:15.57    6             
 20 Lowe, Elizabeth            9                       14:19.25                  
 21 Spoor, Elsa                9 Lakeland Jun C        14:23.02    7             
 22 Houtz, Emily              10 Juniata Vall A        14:24.18    8             
 23 Golomb, Chiara            10                       14:26.68                  
 24 Farley, Ava                9 Lakeland Jun A        14:29.33    9             
 25 Rotelli, Gianna           10 Get Fit Families A    14:31.98                  
 26 Scherzer, Lizzy            9 Lakeland Jun B        14:36.14                  
 27 Granrath, Abigail         10 Westfield Ar A        14:47.67                  
 28 Williams, Kendall          9 Penn Hills E A        14:47.88                  
 29 Smith, Ava                 9 Hershey Blaz A        14:48.17                  
 30 Morris, Emilia            10 Lakeland Jun A        14:48.89   10             
 31 Spickler, Isabella        10 Juniata Vall A        14:51.21   11             
 32 Sheaffer, Justice          9 Juniata Vall A        14:53.01   12             
 33 Montuore, Olivia          10 Lakeland Jun C        14:56.89   13             
 34 Klanke, Alexandra          9 New Jersey Striders   15:02.35                  
 35 Baorto, Gianna            10 Lakeland Jun C        15:09.80   14             
 36 Lossman, Emily             9 Crimson Knights A     15:12.27   15             
 37 White, Nora                9 Harambee Run A        15:15.20                  
 38 Oakes, Samantha            9 Team PREFO A          15:17.66   16             
 39 Veivia, Lisa               9 Lakeland Jun B        15:31.73                  
 40 San Antonio, Emma          9 WolfPack Track Club   15:34.71                  
 41 Bale, Peyton               9                       15:36.80                  
 42 Butterfield, Ella          9 Get Fit Families A    15:44.06                  
 43 Albright, Ashlyn           9 Hershey Blaz A        15:53.55                  
 44 Noriega, Michelle          9 Transy East TC A      16:01.18                  
 45 Mcknight, Kaitlyn          9                       16:13.52                  
 46 Fracchiolla, Elize        10 Lakeland Jun C        16:16.45   17             
 47 Bauman, Kennadi            9 Juniata Vall A        16:18.26   18             
 48 Skultety, Julia           10 Westfield Ar A        16:19.82                  
 49 Mazzara, Eva               9 Crimson Knights A     16:23.31   19             
 50 Schwear, Brittany         10 Crimson Knights A     16:35.30   20             
 51 Hassinger, Alycen         10 Juniata Vall A        16:50.41   21             
 52 Kraft, Emelia             10 Crimson Knights A     16:56.79   22             
 53 Campiglia, Isabella       10 Lakeland Jun C        17:16.28   23             
 54 Shaviss, Naomi            10 Penn Hills E A        17:16.71                  
 55 Paul, Carol               10 Elite Runners TC A    17:34.23                  
 56 Deloca, Oliva              9 Lakeland Jun B        17:42.93                  
 57 Christie, Ashley           9 Lakeland Jun A        17:48.70   24             
 58 Hernandez, Elena          10 St. Francis Academy   17:59.99                  
 59 McKnight, Kayla            9                       18:36.63                  
 60 Ortecho-Henry, Rachel     10 Elite Runners TC A    18:39.49                  
 61 Comollo, Cameran          10 Elite Runners TC A    18:42.20                  
 62 Kudva, Anu                 9 Team PREFO A          19:46.11   25             
 63 Crane-Yackley, Chaundace  10 Rochester Ru A        20:32.30                  
 64 Ouzounian, Alexandra      10 Lakeland Jun A        21:03.40   26             
 65 Nashel, Daisy             10 Lakeland Jun A        21:09.60   27             
 66 Lecompte, Isabel          10 St. Francis Academy   21:09.75                  
 67 Irwin Parra, Gabriella    10 Crimson Knights A     24:02.50   28             
                                                                                 
                                Team Scores                                   
=============================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8 
=============================================================================
   1 Lakeland JuniorTrack &  A    32    3    4    6    9   10   24   26   27     
      Total Time:  1:11:41.56                                                    
         Average:    14:20.32                                                    
   2 Team PREFO A                 49    1    2    5   16   25                    
      Total Time:  1:16:11.15                                                    
         Average:    15:14.23                                                    
   3 Juniata Valley Striders A    70    8   11   12   18   21                    
      Total Time:  1:17:17.07                                                    
         Average:    15:27.42                                                    
   4 Lakeland JuniorTrack &  C    74    7   13   14   17   23                    
      Total Time:  1:18:02.44                                                    
         Average:    15:36.49                                                    
   5 Crimson Knights A           104   15   19   20   22   28                    
      Total Time:  1:29:10.17                                                    
         Average:    17:50.04                                                    
 
 
 
 
Girls 13-14 4K Race
==================================================================================
    Name                     Age Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Alexander, Courtney       14                         6:47.6   16:53.09        
  2 Lufrano, Jerika           14 New Jersey Striders     6:48.1   16:54.15        
  3 George, Anna              14 Lakeland Jun A          6:49.9   16:58.59    1   
  4 Dawkins, Naomi            13                         6:50.3   16:59.72        
  5 Loveys, Abby              13 Lakeland Jun A          6:51.4   17:02.39    2   
  6 Herraiz, Julia            13 Lakeland Jun A          6:54.6   17:10.48    3   
  7 Porreca, Annalise         13                         6:59.1   17:21.65        
  8 Germer, Amber             13                         7:00.4   17:24.90        
  9 Aldrich, Kathryn          13                         7:06.5   17:39.95        
 10 Cedeno, Yoangelys         14                         7:06.7   17:40.37        
 11 Timoney, Megan            13 Lakeland Jun A          7:07.6   17:42.59    4   
 12 Conboy, Amy               13                         7:10.6   17:50.25        
 13 Line, Delaney             13 Hershey Blaz A          7:17.6   18:07.51        
 14 Sikes, Eirinn             13                         7:19.1   18:11.22        
 15 Willig, Amy               14                         7:22.7   18:20.32        
 16 Spence, Emily             14 New Jersey Striders     7:24.6   18:24.91        
 17 Garrett, Taylor           13                         7:26.5   18:29.75        
 18 Perez, Gizette            13                         7:28.7   18:35.19        
 19 Hassman, Rowan            13 Dashers A               7:30.6   18:39.98        
 20 Caromano, Sydney          13 QuickSilver A           7:31.7   18:42.54        
 21 Ketchum, Brynne           13 Team PREFO A            7:33.3   18:46.54        
 22 Rodriguez, Aliana         13 Reading Yout A          7:40.6   19:04.74        
 23 Angus, Marlee             13 Penfield Ath A          7:41.3   19:06.46        
 24 McCabe, Megan             13 Crimson Knights A       7:43.3   19:11.39        
 25 Witt, Laura               13 Titan Ridge Runners     7:43.9   19:12.83        
 26 Spickler, Bree            14 Juniata Vall A          7:44.6   19:14.76        
 27 Palmer, Sydney            14 Hershey Blaz A          7:44.9   19:15.52        
 28 Joinson, Elli             14                         7:45.0   19:15.76        
 29 Miller, Raelynne          13 QuickSilver A           7:48.6   19:24.49        
 30 Devine, Cammy             13                         7:52.1   19:33.26        
 31 Yelle, Payton             13 Penfield Ath A          8:06.0   20:07.88        
 32 White, Deirdre            14 Harambee Run A          8:07.4   20:11.33    5   
 33 Wisniewski, Elizabeth     13 Titan Ridge Runners     8:09.3   20:16.02        
 34 Zeigler, Kathryn          13 Crimson Knights A       8:17.2   20:35.76        
 35 Ciccolini, Skylar         13 Juniata Vall A          8:27.0   21:00.00        
 36 Houtz, Sydney             13 Juniata Vall A          8:28.9   21:04.73        
 37 Lucarini, Angela          14                         8:33.7   21:16.59        
 38 Weiss, Aoife              13 Lakeland Jun            8:37.8   21:26.81        
 39 Price, Ashtyn             13 Harambee Run A          8:41.9   21:36.96    6   
 40 Savercool, Samantha       13 Lakeland Jun A          8:43.9   21:42.05    7   
 41 Wagner, Caitlyn           14 Harambee Run A          8:51.7   22:01.46    8   
 42 Lauezzari, Rosemary       13 Lakeland Jun A          8:53.8   22:06.59    9   
 43 Colebert, Jillian         14 Harambee Run A          8:58.4   22:18.18   10   
 44 Wagner, Jaylyn            14 Harambee Run A          9:03.1   22:29.89   11   
 45 Black, Genevieve          13 Team PREFO A            9:05.7   22:36.15        
 46 Boisvert, Lauren          14 Titan Ridge Runners     9:09.1   22:44.65        
 47 Luca, Claudia             13                         9:45.3   24:14.57        
 48 Whitehead, Kathryn        13 Westfield Ar A          9:55.0   24:38.70        
 49 Ibrahim, Ikmat            13 Crimson Knights A       9:58.1   24:46.48        
 50 Savercool, Brooke         13 Lakeland Jun A         10:06.4   25:07.09   12   
 51 Louro, Briana             13 Crimson Knights A      10:29.5   26:04.54        
 52 Daly, Sarah               13 Lakeland Jun A         10:34.1   26:16.00   13   
                                                                                  
                                Team Scores                                    
============================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8  
============================================================================= 
   1 Lakeland JuniorTrack &  A    17    1    2    3    4    7    9   12   13      
      Total Time:  1:30:36.10                                                     
         Average:    18:07.22                                                     
   2 Harambee Running Club A      40    5    6    8   10   11                     
      Total Time:  1:48:37.82                                                     
         Average:    21:43.57  
 
 
 
 
 
Girls 15-16 5K Race
==================================================================================
    Name                     Age Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Cedeno, Treicy            16                         7:00.8   21:47.37        
  2 Richardson, Megan         15 Titan Ridge Runners     7:52.6   24:28.21        
  3 Angus, McKenzie           16 Penfield Ath A          7:53.4   24:30.58        
  4 Ferreira, Ines            15                         8:17.0   25:43.98        
  5 Picard, Madeline          16 Crimson Knights A       8:34.7   26:38.99        
  6 Soule, Alix               16                         8:49.1   27:23.66        
  7 Bosis, Kelly              15 Harambee Run A          9:00.8   28:00.17        
  8 Barge, Alexis             15 Harambee Run A          9:16.5   28:48.95        
 
 
 
 
 
Women 17-18 5K Race
==================================================================================
    Name                     Age Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Kelly, Dighan             17                         7:46.7   24:09.92                                                      
                                                 

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 03/05/15