Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

Ultimate Sports - Contractor License                                                                                                         HY-TEK's Meet Manager
 
          41st Annual Salesianum Cross Country Invitational                            
                                     Brandywine Creek State Park, Wilmington, DE                    
                                                                    10/4/2014                                                       
 
Boys Varsity “Large” 5K Race
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Comber, Casey             12 Hatboro-Hors            5:18.2   16:28.37    1   
  2 Twining, Nate             11 Caesar Rodney           5:42.5   17:44.07    2   
  3 Timm, Brandon             12 Hatboro-Hors            5:43.8   17:48.09    3   
  4 Irwin, Connor             11 Hatboro-Hors            5:45.9   17:54.40    4   
  5 Orcutt, Taylor            12 Penncrest               5:48.4   18:02.17    5   
  6 Lloyd, Matthew            11 Appoquinimink           5:50.1   18:07.54    6   
  7 Bixler, Jared             09 Hatboro-Hors            5:50.9   18:09.95    7   
  8 Krewson, Gray             12 Caesar Rodney           5:51.1   18:10.66    8   
  9 Bonsall-Shepard, Julian   11 Penncrest               5:51.9   18:13.12    9   
 10 Murray, Jordan            12 Hatboro-Hors            5:52.8   18:15.95   10   
 11 Thiers, Kevin             12 Archbishop Wood         5:55.0   18:22.87   11   
 12 Mojica, Gabriel           12 Smyrna                  5:56.1   18:26.28   12   
 13 Falasco, Noah             11 Upper Merion            5:56.5   18:27.47   13   
 14 Warren, Zachary           12 Timber Creek            5:58.3   18:33.03   14   
 15 Flinn, Andrew             10 Archbishop Wood         5:58.8   18:34.67   15   
 16 Hanna, Brendan            12 Penncrest               5:58.9   18:34.95   16   
 17 Bacigalupi, David         11 A.I. duPont             5:59.4   18:36.50   17   
 18 Carmon, Josh              12 Penncrest               5:59.8   18:37.62   18   
 19 Kelly, Colin              11 Archbishop Wood         6:00.4   18:39.70   19   
 20 williamson, dennis        12 Washington              6:00.9   18:41.25   20   
 21 Taylor, Jr., Kevin        11 Caesar Rodney           6:01.5   18:43.04   21   
 22 Koshy, Anand              11 Hatboro-Hors            6:02.8   18:47.19   22   
 23 Tornambe, Nick            12 Upper Merion            6:04.4   18:52.12   23   
 24 Quinn, Brendan            10 Hatboro-Hors            6:05.6   18:55.82   24   
 25 Landon, Jake              10 Appoquinimink           6:05.9   18:56.59   25   
 26 Faircloth, Wes            11 Caesar Rodney           6:06.4   18:58.12   26   
 27 Bailey, Adam              11 Smyrna                  6:07.2   19:00.83   27   
 28 Studevant, Nicholas       11 William Penn            6:08.1   19:03.37   28   
 29 Elser, Sean               10 Penncrest               6:09.0   19:06.39   29   
 30 Gallagher, Jojo           11 Upper Merion            6:09.4   19:07.53   30   
 31 Cirafesi, Evan            12 Upper Merion            6:11.4   19:13.80   31   
 32 Tarbutton, Dylan          10 Upper Merion            6:11.8   19:14.88   32   
 33 Fleming, Peter            10 Archbishop Wood         6:12.6   19:17.61   33   
 34 mignogna, dean            10 Washington              6:12.8   19:18.19   34   
 35 Jones, Erick              11 A.I. duPont             6:13.3   19:19.75   35   
 36 Dippold, Dylan            11 Appoquinimink           6:13.9   19:21.52   36   
 37 torney, andrew            12 Washington              6:14.2   19:22.33   37   
 38 tursi, alex               11 Washington              6:14.5   19:23.54   38   
 39 Boggs, Matt               10 Archbishop Wood         6:14.7   19:23.91   39   
 40 ralston, max              10 Washington              6:14.8   19:24.31   40   
 41 Symes, Matthew            11 Appoquinimink           6:17.1   19:31.46   41   
 42 Bacigalupi, Jon           11 A.I. duPont             6:17.9   19:34.05   42   
 43 Sandoz, Joe               10 Caesar Rodney           6:18.8   19:36.90   43   
 44 Woodring, Kevin           12 Archbishop Wood         6:21.1   19:44.02   44   
 45 Kearly, RJ                11 Smyrna                  6:21.6   19:45.54   45   
 46 Brasberger, Eric          12 Timber Creek            6:22.5   19:48.27   46   
 47 krause, jared             10 Washington              6:23.1   19:50.25   47   
 48 Gray, Dylan               10 Timber Creek            6:23.3   19:50.80   48   
 49 Archangelo, Chase         10 Smyrna                  6:23.6   19:51.70   49   
 50 Candy, Ryan               10 Appoquinimink           6:24.7   19:54.99   50   
 51 Wright, Brandon           12 St. Augustine           6:25.2   19:56.77   51   
 52 zingani, alex             10 Washington              6:26.9   20:01.77   52   
 53 Estrada, Brayan           11 William Penn            6:28.0   20:05.27   53   
 54 McLean, Matt              11 A.I. duPont             6:29.0   20:08.49   54   
 55 Barry, Alexander          11 Appoquinimink           6:29.2   20:08.99   55   
 56 Baker, Kobe               12 William Penn            6:29.4   20:09.83   56   
 57 Cosden, Christian         11 Caesar Rodney           6:29.6   20:10.38   57   
 58 Harrison, Ben             12 A.I. duPont             6:31.0   20:14.77   58   
 59 Kashner, Zachary          10 William Penn            6:33.9   20:23.67   59   
 60 Kane, Sabur               09 Timber Creek            6:34.8   20:26.47   60   
 61 Quigley, Andrew           10 Timber Creek            6:35.5   20:28.62   61   
 62 McLean, Rob               11 A.I. duPont             6:36.0   20:30.34   62   
 63 Sebastianelli, Cole       10 Smyrna                  6:36.4   20:31.50   63   
 64 Shaheen, Shareef          12 Upper Merion            6:37.4   20:34.42   64   
 65 Martini, Will             09 St. Augustine           6:38.4   20:37.67   65   
 66 Dale, Shober              11 St. Augustine           6:38.8   20:38.83   66   
 67 Ginnona, Thomas           12 Upper Merion            6:39.1   20:39.82   67   
 68 Radford, Clay             12 Caesar Rodney           6:39.2   20:40.18   68   
 69 Bouvier, John             12 A.I. duPont             6:40.0   20:42.53   69   
 70 Wright, Justin            09 St. Augustine           6:45.5   20:59.58   70   
 71 Simila, Nick              09 St. Augustine           6:47.5   21:06.07   71   
 72 Roache, Jacob             11 William Penn            6:52.5   21:21.55   72   
 73 Weglarz Jr, John          10 Appoquinimink           6:54.6   21:28.12   73   
 74 Haber, Alex               11 William Penn            7:01.2   21:48.45   74   
 75 Bergamo, Frank            09 St. Augustine           7:03.0   21:53.96   75   
 76 Crossman, Andrew          12 William Penn            7:13.5   22:26.72   76   
 77 Hunter, Mike              11 Smyrna                  7:21.6   22:51.94   77   
 78 Rocco, Sangataldo         11 St. Augustine           7:29.6   23:16.67   78   
 79 Wattay, Cameron           12 Smyrna                  7:44.6   24:03.36   79   
                                                                                  
                                Team Scores                                    
========================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   
========================================================================= 
   1 Hatboro-Horsham High Scho    25    1    3    4    7   10   22   24           
      Total Time:  1:28:36.76                                                     
         Average:    17:43.36                                                     
   2 Penncrest                    77    5    9   16   18   29                     
      Total Time:  1:32:34.25                                                     
         Average:    18:30.85                                                     
   3 Caesar Rodney               100    2    8   21   26   43   57   68           
      Total Time:  1:33:12.79                                                     
         Average:    18:38.56                                                     
   4 Archbishop Wood             117   11   15   19   33   39   44                
      Total Time:  1:34:18.76                                                     
         Average:    18:51.76                                                     
   5 Upper Merion                129   13   23   30   31   32   64   67           
      Total Time:  1:34:55.80                                                     
         Average:    18:59.16                                                     
   6 Appoquinimink               158    6   25   36   41   50   55   73           
      Total Time:  1:35:52.10                                                     
         Average:    19:10.42                                                     
   7 Washington                  169   20   34   37   38   40   47   52           
      Total Time:  1:36:09.62                                                     
         Average:    19:13.93                                                     
   8 Smyrna                      196   12   27   45   49   63   77   79           
      Total Time:  1:37:35.85                                                     
         Average:    19:31.17                                                     
   9 A.I. duPont                 206   17   35   42   54   58   62   69           
      Total Time:  1:37:53.56                                                     
         Average:    19:34.72                                                     
  10 Timber Creek                229   14   46   48   60   61                     
      Total Time:  1:39:07.19                                                     
         Average:    19:49.44                                                     
  11 William Penn                268   28   53   56   59   72   74   76           
      Total Time:  1:41:03.69                                                     
         Average:    20:12.74                                                     
  12 St. Augustine               323   51   65   66   70   71   75   78           
      Total Time:  1:43:18.92                                                     
         Average:    20:39.79                                                     

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 10/16/17