Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

2017 Wheelchair Division of the Peachtree Road Race

Overall Finish List

June 29, 2017

Results By Ultimate Sports Productions www.usp-sports.com

                                        Men's Open

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Daniel Romanchuk                  Urbana  IL              3    18   M              20:02.76      3:14/M
      2    Krige Schabort                    Rome  GA                4    53   M              20:32.36      3:19/M
      3    Laurens Molina                    COSTA RICA              7    37   M              20:32.75      3:19/M
      4    Josh Cassidy                      CANADA                  2    32   M              20:44.32      3:21/M
      5    Juan Ramon Valladares             VENEZUELA               9    37   M              20:48.01      3:21/M
      6    Josh George                       Champaign  IL           1    33   M              20:56.07      3:23/M
      7    James Senbeta                     Savoy  IL               5    30   M              21:28.54      3:28/M
      8    Rafael Botello Jimenez            SPAIN                   6    38   M              22:26.55      3:37/M
      9    Fidel Aguilar Zepeda              MEXICO                 10    39   M              23:34.92      3:48/M
     10    Adam Bleakney                     Savoy  IL               8    41   M              23:37.01      3:49/M
     11    Jose Pulido                       Clarksville  GA        15    36   M              24:26.54      3:56/M
     12    Hermin Garic                      Utica  NY              11    27   M              24:35.82      3:58/M
     13    Christian Clemmons                Champaign  IL          14    22   M              25:55.70      4:11/M
     14    Matthew Porterfield               Knoxville  TN          13    36   M              28:04.07      4:32/M
     15    Miguel Velasquez                  MEXICO                 17    33   M              28:48.54      4:39/M
     16    Jereme Wilroy                     Birmingham  AL         19    27   M              30:20.29      4:54/M
     17    Brad Smith                        Atlanta  GA            16    39   M              31:28.20      5:05/M
     18    Chandler White                    Atlanta  GA            22    25   M              33:02.02      5:20/M
     19    Richard Agee                      Brooks  KY             20    36   M              33:12.73      5:21/M
     20    Marcelo Ordaz-Cruz                MEXICO                 18    36   M              34:09.97      5:30/M
     21    Carl Morgan                       Conyers  GA            21    49   M              40:21.42      6:30/M
 
 

                                      Women's Open

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Tatyana McFadden                  Clarksville  MD       401    28   F              23:15.51      3:45/M
      2    Amanda McGrory                    Savoy  IL             402    31   F              23:30.10      3:47/M
      3    Yen Hoang                         Champaign  IL         404    20   F              27:53.70      4:30/M
      4    Jenna Fesemyer                    Champaign  IL         405    20   F              28:49.26      4:39/M
 

                                           Masters

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Tony Nogueira                     Glen Ridge  NJ        184    49   M              23:12.72      3:45/M
      2    Juan Rios                         Houston  TX           187    52   M              25:11.64      4:04/M
      3    Scot Hollonbeck                   Atlanta  GA           185    47   M              29:01.53      4:41/M
      4    Peter Hawkins                     Malverne  NY          188    52   M              30:52.59      4:59/M
      5    John Pulliam                      Bowdon  GA            189    50   M              41:42.11      6:44/M
 

                                       Grandmasters

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Gary Brendel                      Sterling  MA          221    58   M              25:19.81      4:05/M
      2    Ramiro Bermudez                   COLUMBIA              215    57   M              26:58.63      4:21/M
      3    Matthew Davis                     Bowling Green  KY     217    50   M              28:13.21      4:33/M
      4    Ulysses Elijah                    Decatur  GA           219    60   M              29:14.86      4:43/M
      5    Rafael Ibarra                     Atlanta  GA           220    61   M              38:58.16      6:17/M
      6    Ken Higgins                       Lilburn  GA           222    64   M              44:07.55      7:07/M
 

                                         Open Quads

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Raymond Martin                    Champaign  IL         102    23   M              25:43.59      4:09/M
      2    Steven Toyoji                     San Francisco  CA     101    31   M              27:02.31      4:22/M
      3    Duane Morrow                      Hoschton  GA          105    49   M              31:15.72      5:02/M
      4    Josh Roberts                      Morris  AL            103    35   M              31:52.03      5:08/M
      5    Talbot Kennedy                    Atlanta  GA           107    31   M              32:22.12      5:13/M
      6    Bryan Kirkland                    Leeds  AL             104    45   M              35:10.83      5:40/M
      7    Chris Holcomb                     Cedartown  GA         106    46   M              41:03.80      6:37/M 
 

                                           T1 Quads

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Scott Stokes                      Atlanta  GA           137    39   M              51:18.61      8:16/M
      2    Jeremy Finton                     Canal Winchester  O   136    37   M              51:22.38      8:17/M
 

                                          Push Assist

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Ricardo Aranda                    Mabelton  GA          248    26   M              37:27.99      6:02/M
      2    Justin Knight                     Conyers  GA           246    28   M              38:27.87      6:12/M
      3    Kyle Pease                        Atlanta  GA           247    32   M              39:16.14      6:20/M
      4    Naomi Hicks                       Grovetown  GA         251    11   F              42:18.49      6:49/M
      5    Katy Freesemann                   Atlanta  GA           253    18   F              49:57.40      8:03/M
      6    Aidan Jackson                     Cumming  GA           250    10   M              50:46.75      8:11/M
      7    Curtis Ward                       Atlanta  GA           249    34   M              57:45.60      9:19/M
 

                                              Juniors

                                                                                                 Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend                Time        Pace  
      1    Donovan McBride                   Waterloo  IL          145    15   M              28:40.24      4:37/M
      2    Collin Lancaster                  Dacula  GA            146    13   M              35:27.75      5:43/M
 

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 07/05/17