Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

Wheelchair Division of the Peachtree Road Race

Overall Finish List

July 04, 2014

Results By Ultimate Sports Productions          www.usp-sports.com

                                Men's Open

                                                                                                Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend              Time         Pace  
      1    Krige Schabort                    Rome  GA                3    50   M              20:30.17      3:18/M
      2    Aaron Pike                        Urbana  IL              5    28   M              20:32.76      3:19/M
      3    Joshua George                     Champaign  IL           2    30   M              20:35.47      3:19/M
      4    Rafael Botello Jimenez            SPAIN                  17    35   M              20:57.52      3:23/M
      5    Gyu Dae Kim                       SOUTH KOREA             8    30   M              20:58.50      3:23/M
      6    James Senbeta                     Savoy  IL              30    27   M              21:01.83      3:23/M
      7    Laurens Molina                    COSTA RICA             20    35   M              21:02.07      3:24/M
      8    Richard Parson                    San Jose  CA            4    55   M              21:30.42      3:28/M
      9    Alfonso Zaragoza                  MEXICO                 10    37   M              21:52.67      3:32/M
     10    Brian Siemann                     Savoy  IL               9    24   M              23:16.24      3:45/M
     11    Robert Kozarek                    Champaign  IL          14    25   M              23:45.56      3:50/M
     12    Adam Bleakney                     Savoy IL                7    38   M              23:48.86      3:50/M
     13    Sairo Fernandez                   Houston  TX            21    27   M              24:08.12      3:54/M
     14    Josh Cassidy                      CANADA                  1    29   M              24:20.68      3:55/M
     15    Guido Rodriguez Jimenez           Snellville  GA         19    32   M              24:26.55      3:56/M
     16    Peter Park                        Champaign  IL          12    36   M              24:26.83      3:56/M
     17    Adam Finney                       Chicago  IL            15    31   M              25:26.33      4:06/M
     18    Jose Pulido                       Clarksville  GA        13    33   M              25:40.75      4:08/M
     19    Matthew Porterfield               Knoxville  TN          11    33   M              25:41.56      4:09/M
     20    Ben Brown                         CANADA  CAN            24    26   M              25:43.24      4:09/M
     21    Marcella Cruz                     MEXICO                 31    33   M              27:12.40      4:23/M
     22    Maclean Dzidzienyo Accra          GHANA                  29    26   M              27:45.33      4:29/M
     23    Shannon Franks                    College Park  MD       23    37   M              29:51.81      4:49/M
     24    Brad Smith                        Decatur  GA            16    36   M              29:54.60      4:49/M
     25    Raphael Nkegbe Sunyani            GHANA                  28    35   M              30:52.12      4:59/M
     26    Stephen Binning                                          25     0   M              31:24.07      5:04/M
     27    Michael Mills                     Covington  GA          18    38   M              35:21.56      5:42/M
     28    Mike Moberg                       Nashville  TN          27    32   M              37:05.54      5:59/M


                              Women's Open

                                                                                                Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend              Time         Pace   
      1    Tatyana McFadden                  Clarksville  MD       402    25   F              23:17.71      3:45/M
      2    Manuela Schar                     SWITZERLAND           401    29   F              23:51.91      3:51/M
      3    Amanda McGrory                    Savoy  IL             403    27   F              24:00.92      3:52/M
      4    Susannah Scaroni                  Champaign  IL         404    23   F              24:21.85      3:56/M
      5    Chelsea McClammer                 Benton City  WA       405    20   F              25:31.10      4:07/M
      6    Alicia Ivarra                     MEXICO                411    33   F              27:33.58      4:27/M
      7    Kelsey LeFevour                   Champaign  IL         406    24   F              28:34.37      4:36/M
      8    Jill Moore                        Champaign  IL         410    21   F              30:08.63      4:52/M
      9    Arielle Rausin                    Champaign  IL         408    20   F              32:02.21      5:10/M
     10    Carleigh DeWald                   Champaign  IL         409    19   F              39:03.47      6:18/M


 

                                     Masters

                                                                                                Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend              Time         Pace  
      1    Jacob Heilveil                    Longmont  CO          187    44   M              25:10.15      4:04/M
      2    Brad Ray                                                188     0   M              26:30.00      4:16/M
      3    Matthew Davis                     Bowling Green  KY     185    47   M              31:51.49      5:08/M
      4    Peter Hawkins                     Malverne  NY          186    50   M              32:57.57      5:19/M
      5    Ramiro Bermudez                   COLUMBIA              184    54   M              34:52.36      5:37/M

 

                               Grandmasters

                                                                                                Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend              Time         Pace  
      1    Ulysses Elijah                    Decatur  GA           217    57   M              30:21.19      4:54/M
      2    Rafael Ibarra                     Atlanta  GA           216    58   M              31:28.51      5:05/M
      3    Ken Higgins                       Lilburn  GA           218    61   M              42:21.90      6:50/M

 

                                 Open Quads

                                                                                                Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend              Time         Pace  
      1    Santiago Sanz                     SPAIN                 102    33   M              25:45.48      4:09/M
      2    Raymond Martin                    Champaign  IL         100    20   M              25:46.10      4:09/M
      3    Steven Toyoji                     San Francisco  CA     104    28   M              27:11.09      4:23/M
      4    Bryan Kirkland                    Leeds  AL             103    42   M              32:27.80      5:14/M
      5    Josh Roberts                      Morris  AL            101    32   M              32:31.87      5:15/M
      6    Talbot Kennedy                    Atlanta  GA           107    28   M              42:49.03      6:54/M
      7    Nathan Harmon                     Acworth  GA           106    30   M              43:55.69      7:05/M
      8    James Adams                       Acworth  GA           105    21   M              44:14.95      7:08/M

                                       

                                   T1 Quads

                                                                           			Total  
    Place    Name                		City              Bib No  Age Gend        	Time         Pace  
      1    Jeremy Finton       		      Canal Winchester OH  136    35   M          	55:17.95    8:55/M
 
 

                                      Assist

                                                                                                Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend              Time         Pace  
      1    Brent Pecse                                             607    0    M              41:54.79      6:45/M
      2    Brian Resutek                                           615    0    M              42:28.27      6:51/M

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 10/16/17