Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

PA Independent Middle School XC Championships

October 22, 2014

Results By Ultimate Sports Productions                    www.usp-sports.com

Overall Finish List - Boys

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    436  Jonah Hoey            Malvern Prep                           11:03.75  6:08/M    7 
    2      2    358  Chase Balick          Abington Friends                       11:08.48  6:11/M    8 
    3      3    596  Danny Ritz            Germantown Academy                     11:15.28  6:15/M    8 
    4      4    396  George Maguire        The Haverford School                   11:26.74  6:21/M    8 
    5      5    495  Sean Robinson         Wissahickon Middle                     11:34.01  6:26/M    8 
    6      6    372  Gregory Eisenhower    Haddonfield Friends                    11:35.31  6:26/M    8 
    7      7    579  Moah Anninger         Germantown Friends                     11:37.05  6:27/M    8 
    8      8    506  TJ Lewis              Friends' Central                       11:37.66  6:27/M    6 
    9      9    414  Aiden Morrison        The Episcopal Academy                  11:39.07  6:28/M    7 
   10     10    425  Noah Thies            Montgomery School                      11:40.03  6:29/M    8 
   11     11    575  Tasso Hartzog         Germantown Friends                     11:43.12  6:31/M    7 
   12     12    413  Jacob Viscusi         The Episcopal Academy                  11:51.46  6:35/M    8 
   13     13    394  Graham Joyce          The Haverford School                   11:59.73  6:39/M    7 
   14     14    393  Carter Joyce          The Haverford School                   12:00.42  6:40/M    7 
   15     15    391  Jahmir Grose          The Haverford School                   12:06.08  6:43/M    7 
   16     16    568  Benjamin Istvan       Germantown Friends                     12:07.29  6:44/M    6 
   17     17    491  Charlie Hertz         Wissahickon Middle                     12:08.70  6:44/M    8 
   18     18    578  Levi Andrews-Hoke     Germantown Friends                     12:15.03  6:48/M    8 
   19     19    572  Teddy Raven           Germantown Friends                     12:22.40  6:52/M    6 
   20     20    546  Nick Hanchak          Westtown                               12:30.86  6:57/M    7 
   21     21    399  AJ Sanford            The Haverford School                   12:31.62  6:57/M    6 
   22     22    440  Sam Bevevino          Malvern Prep                           12:32.60  6:58/M    6 
   23     23    507  Keiran McDonnell      Friends' Central                       12:33.52  6:58/M    6 
   24     24    523  Timur Serbest         Penn Charter                           12:35.31  6:59/M    8 
   25     25    411  Matt Repke            The Episcopal Academy                  12:36.26  7:00/M    8 
   26     26    486  Ryan Shaffer          Wissahickon Middle                     12:38.51  7:01/M    7 
   27     27    529  Sam Nadol             Penn Charter                           12:39.06  7:02/M    7 
   28     28    429  Griffin Henze         Montgomery School                      12:42.17  7:03/M    6 
   29     29    509  Aaron Krpata          Phil-Mont Christian                    12:43.09  7:04/M    8 
   30     30    525  John Davis            Penn Charter                           12:43.96  7:04/M    8 
   31     31    373  Sean Eisenhower       Haddonfield Friends                    12:51.61  7:08/M    5 
   32     32    488  Solomon Thistle       Wissahickon Middle                     12:52.16  7:09/M    7 
   33     33    441  CJ Mulcahy            Malvern Prep                           12:54.56  7:10/M    7 
   34     34    524  Alex Turner           Penn Charter                           12:55.36  7:11/M    8 
   35     35    592  Mason Fleisher        Germantown Academy                     12:56.42  7:11/M    8 
   36     36    594  Greg Kraynak          Germantown Academy                     12:57.32  7:12/M    6 
   37     37    489  Ethan Weiss           Wissahickon Middle                     12:57.90  7:12/M    7 
   38     38    593  Andrew Freas          Germantown Academy                     12:59.49  7:13/M    8 
   39     39    520  Matt Groshens         Penn Charter                           13:00.64  7:13/M    8 
   40     40    490  Zach Frustaci         Wissahickon Middle                     13:01.67  7:14/M    8 
   41     41    492  Danny Levin           Wissahickon Middle                     13:03.03  7:15/M    8 
   42  (> 7)    482  Michael Cimini        Wissahickon Middle                     13:03.52  7:15/M    7 
   43     42    571  Henry Perine          Germantown Friends                     13:04.25  7:16/M    6 
   44     43    544  Wesley Flynn          Westtown                               13:04.87  7:16/M    7 
   45  (> 7)    484  Kyle Quesenberry      Wissahickon Middle                     13:05.71  7:16/M    7 
   46     44    360  Samuel Shally         Abington Friends                       13:06.29  7:17/M    8 
   47     45    503  Ian Duane             Friends' Central                       13:07.01  7:17/M    6 
   48     46    398  Caleb Reed            The Haverford School                   13:12.11  7:20/M    7 
   49     47    505  Ben Klein             Friends' Central                       13:15.87  7:22/M    8 
   50     48    409  Winston Bickhart      The Episcopal Academy                  13:18.18  7:23/M    6 
   51     49    426  Ethan Wait            Montgomery School                      13:25.10  7:27/M    8 
   52     50    573  Ben Rosin             Germantown Friends                     13:27.19  7:28/M    7 
   53     51    401  Michael Volpi         The Haverford School                   13:27.87  7:28/M    6 
   54     52    416  Andrew Alikakos       The Episcopal Academy                  13:37.11  7:34/M    7 
   55     53    356  Tobias Avery          Abington Friends                       13:40.57  7:36/M    7 
   56     54    376  William Young         Haddonfield Friends                    13:42.47  7:37/M    8 
   57     55    355  Noah Vinogradov       Abington Friends                       13:43.79  7:37/M    6 
   58  (> 7)    582  Henry Ziegler         Germantown Friends                     13:44.36  7:38/M    8 
   59  (> 7)    390  Chase Cohen           The Haverford School                   13:45.16  7:38/M    6 
   60     56    357  Andres Fluellen       Abington Friends                       13:45.75  7:38/M    7 
   61     57    548  Alex Mortazavi        Westtown                               13:50.40  7:41/M    8 
   62     58    549  Gavin Murray          Westtown                               13:59.41  7:46/M    7 
   63  (> 7)    569  Bobby Lynam           Germantown Friends                     13:59.99  7:46/M    6 
   64     59    415  Max Pinheiro          The Episcopal Academy                  14:00.79  7:47/M    8 
   65  (> 7)    494  Jake Qi               Wissahickon Middle                     14:03.04  7:48/M    8 
   66     60    428  Connor Stockenberg    Montgomery School                      14:04.26  7:49/M    8 
   67     61    519  Brian Cowhey          Penn Charter                           14:05.70  7:49/M    8 
   68     62    522  David Garnick         Penn Charter                           14:08.21  7:51/M    8 
   69  (> 7)    528  Nick Djerassi         Penn Charter                           14:08.82  7:51/M    8 
   70  (> 7)    395  Nelson Liu            The Haverford School                   14:09.41  7:52/M    8 
   71     63   1487  Max Snyder            Wyndcroft                              14:10.03  7:52/M    8 
   72     64    442  Chase Sakers          Malvern Prep                           14:10.96  7:52/M    8 
   73     65    427  Sean McDonnell        Montgomery School                      14:11.84  7:53/M    8 
   74     66    443  Mario Satriale        Malvern Prep                           14:13.25  7:54/M    7 
   75  (> 7)    388  Aly Ba                The Haverford School                   14:13.95  7:54/M    7 
   76     67    439  Adam Surovcik         Malvern Prep                           14:17.33  7:56/M    6 
   77     68    595  Jack Kraynak          Germantown Academy                     14:23.15  7:59/M    8 
   78     69    597  Matt Sandifer         Germantown Academy                     14:25.30  8:01/M    7 
   79  (> 7)    580  Jackson Quitel        Germantown Friends                     14:36.04  8:07/M    8 
   80  (> 7)    406  Mac Zeller            The Haverford School                   14:39.37  8:08/M    6 
   81     70   1489  Michael Turner        Wyndcroft                              14:44.86  8:11/M    6 
   82     71   1488  Liam Merritt          Wyndcroft                              14:50.42  8:14/M    6 
   83     72    386  Zahir Muhammad        Lansdowne Friends                      14:55.68  8:17/M    5 
   84     73    508  Jonathan Roach        Friends' Central                       14:59.66  8:19/M    7 
   85     74    377  Matthew Kowalski      Haddonfield Friends                    15:01.09  8:21/M    8 
   86  (> 7)    481  Jeremy Brecher        Wissahickon Middle                     15:07.61  8:24/M    7 
   87     75    412  Henry Scott           The Episcopal Academy                  15:11.59  8:26/M    8 
   88     76    545  John Graff            Westtown                               15:15.10  8:28/M    7 
   89  (> 7)    577  Thomas Shaw           Germantown Friends                     15:20.52  8:31/M    7 
   90     77    591  Scott Cho             Germantown Academy                     15:22.02  8:32/M    8 
   91     78    433  Owen Manganiello      Montgomery School                      15:25.55  8:34/M    5 
   92  (> 7)    581  Sofian Zapf           Germantown Friends                     15:28.11  8:36/M    8 
   93  (> 7)    483  Matt Kobar            Wissahickon Middle                     15:33.58  8:38/M    7 
   94     79    431  Tyler Neave           Montgomery School                      15:39.28  8:42/M    6 
   95  (> 7)    410  Myles Peter           The Episcopal Academy                  15:43.21  8:44/M    8 
   96  (> 7)    389  Beau Christopher      The Haverford School                   15:50.20  8:48/M    6 
   97     80    374  Noah Salaam           Haddonfield Friends                    15:51.67  8:48/M    5 
   98     81    551  Daniel Scheff         Westtown                               15:55.46  8:51/M    7 
   99     82   1492  Ben Holladay          Wyndcroft                              15:59.87  8:53/M    7 
  100  (> 7)    526  Dylan Zhu             Penn Charter                           16:01.92  8:54/M    7 
  101     83    371  Aaron Tapper          Haddonfield Friends                    16:10.47  8:59/M    7 
  102  (> 7)    521  Jude Cruz Macdonald   Penn Charter                           16:11.50  8:59/M    8 
  103  (> 7)    405  Tucker Wurman         The Haverford School                   16:13.52  9:01/M    7 
  104  (> 7)    434  Nick Harris           Montgomery School                      16:32.98  9:11/M    5 
  105  (> 7)    527  Patrick Cannon        Penn Charter                           16:33.81  9:12/M    7 
  106  (> 7)    574  Marco Cristofanilli   Germantown Friends                     16:51.56  9:22/M    7 
  107  (> 7)    576  Benjamin Raufer       Germantown Friends                     16:52.31  9:22/M    7 
  108  (> 7)    487  Timmy Stang           Wissahickon Middle                     16:54.40  9:23/M    7 
  109  (> 7)    567  Max Frank             Germantown Friends                     17:02.17  9:28/M    6 
  110     84    387  Austin Vines          Lansdowne Friends                      17:23.99  9:39/M    5 
  111     85    502  Hugh Braham           Friends' Central                       17:25.57  9:41/M    7 
  112     86    383  Jose Acevedo          Lansdowne Friends                      17:38.38  9:48/M    5 
  113     87    504  Liam Giszter          Friends' Central                       17:51.93  9:55/M    6 
  114  (> 7)    403  Manny Winikur         The Haverford School                   18:25.75 10:14/M    6 
  115  (> 7)    485  Ari Sasson            Wissahickon Middle                     18:38.13 10:21/M    7 
  116     88    353  Mikael Green          Abington Friends                       19:02.75 10:34/M    6 
  117     89    384  Xander Giacconde      Lansdowne Friends                      19:08.39 10:38/M    6 
  118     90    378  Jackson Gold          Haddonfield Friends                    19:43.89 10:57/M    5 
  119  (> 7)    432  Colin Campbell        Montgomery School                      21:08.37 11:44/M    5 
  120     91    351  Drew Arteaga          Abington Friends                       21:17.76 11:49/M    6 
  121     92    550  Jacob Polovina        Westtown                               21:27.24 11:55/M    7 

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 03/05/15