Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

 
Licensed to Ultimate Sports - Contractor License                                   HY-TEK's Meet Manager
 
                   2015 Keystone State Games
                                                             Open / Masters Division                            
                                                           Graham Field, York College
                                                                             8/2/2015                                                 
                                                                     Results by Event                                   
 
                                           WOMENíS RESULTS
 
Women 45-49 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   458 Pieper, Georgette   46 Bethlehem, PA            16.29  
  2   452 Longshore, Kristin  47 Doylestown, PA           17.78  
 
Women 60-64 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   466 Zukas, Donna        60 Apollo, PA               19.26  
  2   454 Mason, Pamela       63 Silver Spring, MD        21.11  
 
Women 75-79 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   445 Kane, Lana          76 Conestoga, PA            20.32  
 
Women 45-49 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   461 Schoeffling, Marie  47 Trumbauersville, PA      37.86  
  2   452 Longshore, Kristin  47 Doylestown, PA           39.88  
 
Women 50-54 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   448 Lavin, Carleen      54 Scranton, PA             42.55  
 
Women 60-64 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   442 Griffin, Jean       60 Palmyra, NJ              34.65  
  2   454 Mason, Pamela       63 Silver Spring, MD        46.09  
 
Women 75-79 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   445 Kane, Lana          76 Conestoga, PA            45.74  
 
Women 50-54 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   448 Lavin, Carleen      54 Scranton, PA           1:35.62  
 
Women 60-64 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   454 Mason, Pamela       63 Silver Spring, MD      1:49.17  
 
Women 50-54 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   434 Anderson, Kim       50 Dillsburg, PA          2:50.50  
 
Women 19-29 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   450 Lavin, Kari         23 Scranton, PA           3:06.35  
  2   449 Lavin, Kaleen       26 Scranton, PA           3:13.19  
 
Women 19-29 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   449 Lavin, Kaleen       26 Scranton, PA           6:09.59  
  2   450 Lavin, Kari         23 Scranton, PA           6:43.02  
 
Women 50-54 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   434 Anderson, Kim       50 Dillsburg, PA          5:39.99  
 
Women 50-54 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   434 Anderson, Kim       50 Dillsburg, PA         12:21.92  
 
Women 45-49 80 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   452 Longshore, Kristin  47 Doylestown, PA           18.98  
 
Women 45-49 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   452 Longshore, Kristin  47 Doylestown, PA         1:56.91  
 
Women 50-54 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   462 Tallman, Becky      51 York, PA              12:25.32  
 
Women 55-59 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   439 Darian, Shea        56 Lebanon, PA           10:13.30  
 
Women 70-74 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   446 Kessler, Merrilynn  72 Chambersburg, PA      11:28.42  
 
Women 45-49 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   458 Pieper, Georgette   46 Bethlehem, PA            3.44m   11-03.50 
  2   461 Schoeffling, Marie  47 Trumbauersville, PA      3.14m   10-03.75 
 
Women 50-54 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   444 Haynes, Julia       51 York, PA                 3.40m   11-02.00 
 
Women 60-64 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   466 Zukas, Donna        60 Apollo, PA               2.76m    9-00.75 
  2   454 Mason, Pamela       63 Silver Spring, MD        2.27m    7-05.50 
 
Women 65-69 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   464 Warren, Barbara     69 Charleston, WV           2.81m    9-02.75 
 
Women 45-49 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   458 Pieper, Georgette   46 Bethlehem, PA            6.50m   21-04.00 
 
Women 65-69 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   464 Warren, Barbara     69 Charleston, WV           5.99m   19-08.00 
 
Women 50-54 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   444 Haynes, Julia       51 York, PA                 1.05m    3-05.25 
  2   462 Tallman, Becky      51 York, PA                 0.95m    3-01.25 
 
Women 60-64 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   466 Zukas, Donna        60 Apollo, PA               0.95m    3-01.25 
 
Women 65-69 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   464 Warren, Barbara     69 Charleston, WV           1.00m    3-03.25 
 
Women 19-29 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   441 Fitzgerald, Moriah  20 West Grove, PA           3.20m   10-06.00 
  2   438 Crist, Sierra       21 Salisbury, MD            2.89m    9-05.75 
 --   447 Laird, Allie        20 York, PA                    NH            
 
Women 50-54 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 --   462 Tallman, Becky      51 York, PA                    NH            
 
Women 30-34 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   459 Plavchak, Angela    30 Dillsburg, PA            7.10m   23-03.50 
 
Women 40-44 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   436 Bartal, Wendy       40 Lebanon, PA              5.45m   17-10.75 
 
Women 45-49 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   461 Schoeffling, Marie  47 Trumbauersville, PA      7.72m   25-04.00 
  2   443 Haas, Dawn          48 Pipersville, PA          7.52m   24-08.25 
 
Women 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   465 Wasson, Pam         51 Mechanicsburg, PA       10.30m   33-09.50 
  2   444 Haynes, Julia       51 York, PA                 9.72m   31-10.75 
  3   460 Scanlon, Heather    53 Flourtown, PA            7.90m   25-11.00 
  4   435 Arant, Susan        54 York, PA                 7.70m   25-03.25 
  5   462 Tallman, Becky      51 York, PA                 6.16m   20-02.50 
 
Women 55-59 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   457 Millman, Linda      57 Harrisburg, PA           8.30m   27-02.75 
 
Women 60-64 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   440 Faller, Suzanne     64 Morgantown, PA           7.94m   26-00.75 
  2   466 Zukas, Donna        60 Apollo, PA               6.40m   21-00.00 
 
Women 65-69 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   464 Warren, Barbara     69 Charleston, WV           6.92m   22-08.50 
 
Women 75-79 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   445 Kane, Lana          76 Conestoga, PA            6.90m   22-07.75 
 
Women 80-84 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   463 Wagner, Lois        80 Unattached               6.17m   20-03.00 
 
Women 30-34 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   459 Plavchak, Angela    30 Dillsburg, PA           22.69m      74-05 
 
Women 45-49 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   461 Schoeffling, Marie  47 Trumbauersville, PA     23.78m      78-00 
  2   443 Haas, Dawn          48 Pipersville, PA         22.48m      73-09 
 
Women 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   465 Wasson, Pam         51 Mechanicsburg, PA       28.17m      92-05 
  2   444 Haynes, Julia       51 York, PA                22.94m      75-03 
  3   460 Scanlon, Heather    53 Flourtown, PA           17.96m      58-11 
 
Women 55-59 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 --   457 Millman, Linda      57 Harrisburg, PA              ND            
 
Women 60-64 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   440 Faller, Suzanne     64 Morgantown, PA          20.50m      67-03 
  2   466 Zukas, Donna        60 Apollo, PA              16.64m      54-07 
 
Women 65-69 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   464 Warren, Barbara     69 Charleston, WV          18.67m      61-03 
 
Women 80-84 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   463 Wagner, Lois        80 Unattached              10.92m      35-10 
 
Women 19-29 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   451 Loht, Laura         23 State College, PA       45.80m     150-03 
  2   453 Maro, Kim           22 Tunkhannock, PA         32.70m     107-03 
 
Women 40-44 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   436 Bartal, Wendy       40 Lebanon, PA             16.20m      53-02 
 
Women 50-54 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   465 Wasson, Pam         51 Mechanicsburg, PA       29.92m      98-02 
  2   444 Haynes, Julia       51 York, PA                22.33m      73-03 
  3   435 Arant, Susan        54 York, PA                20.66m      67-09 
  4   460 Scanlon, Heather    53 Flourtown, PA           18.75m      61-06 
 
Women 55-59 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   457 Millman, Linda      57 Harrisburg, PA          22.73m      74-07 
 
Women 60-64 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   440 Faller, Suzanne     64 Morgantown, PA          23.90m      78-05 
  2   466 Zukas, Donna        60 Apollo, PA              16.83m      55-02 
 
Women 75-79 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   445 Kane, Lana          76 Conestoga, PA           14.10m      46-03 
 
Women 80-84 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   463 Wagner, Lois        80 Unattached              10.70m      35-01 
 
Women 45-49 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   452 Longshore, Kristin  47 Doylestown, PA          15.28m      50-01 
 
Women 50-54 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   444 Haynes, Julia       51 York, PA                22.45m      73-08 
  2   460 Scanlon, Heather    53 Flourtown, PA           19.15m      62-10 
 
Women 60-64 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   440 Faller, Suzanne     64 Morgantown, PA          23.76m      77-11 
 
Women 65-69 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   464 Warren, Barbara     69 Charleston, WV          17.41m      57-01 
 
 
                                          MENíS RESULTS
 
Men 19-29 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   558 Timmons, Knowledge  26 York, PA                 11.44  
  2   541 Rice, Troy          26 York, PA                 11.55  
  3   568 Hutchinson, Jontha  21 Unattached               11.56  
  4   510 Jones, Thomas       19 Shade Gap, PA            11.91  
 
Men 30-34 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   542 Richard, Andrew     30 York, PA                 12.28  
  2   494 Ellis, Matthew      32 Barto, PA                12.71  
  3   479 Billet, Anthony     34 York, PA                 13.02  
 
Men 40-44 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   535 Nelson, Etroy       42 Owings Mills, MD         12.39  
 
Men 45-49 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   563 Walker, Eric        47 Tobyhanna, PA            12.89  
 
Men 50-54 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   498 Gaskin, Derek Royc  50 State College, PA        13.15   2 
  2   555 Stewart, Mark       51 Carolina Beach, NC       14.22   2 
 --   483 Brady, Michael      53 Archbald, PA               DNF   2 
 
Men 60-64 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   559 Tinsman, Tom        63 Strongstown, PA          14.66   3 
  2   468 Arant, TJ           60 York, PA                 15.41   3 
  3   520 Lacy, Mark          61 Williamstown, NJ         15.82   3 
 
Men 65-69 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   537 Peters, Ethelbert   66 Mount Rainier, MD        13.74   3 
  2   504 Horick, Jeffrey     69 Carlisle, PA             15.07   3 
 
Men 70-74 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   544 Roberts, Jim        71 Dover, DE                16.42   4 
  2   505 Hunt, Robert        72 Altoona, PA              18.68   4 
 
Men 75-79 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   536 Ocker, Richard      78 Carlisle, PA             15.89   4 
  2   490 Daly, Burr          76 Naples, FL               17.04   4 
 
Men 19-29 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   533 Moscoe, Justin      19 Havertown, PA            23.02  
  2   525 Lee, DeSean         19 Sharon Hill, PA          23.53  
  3   568 Hutchinson, Jontha  21 Unattached               24.63  
 
Men 30-34 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   542 Richard, Andrew     30 York, PA                 26.52  
  2   479 Billet, Anthony     34 York, PA                 26.71  
 
Men 40-44 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   535 Nelson, Etroy       42 Owings Mills, MD         25.57  
 
Men 45-49 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   563 Walker, Eric        47 Tobyhanna, PA            26.32  
 
Men 50-54 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   556 Tarallo, Paul       54 Lancaster, PA            36.23   2 
 
Men 55-59 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   531 Merena, Peter       55 Doylestown, PA           37.79   2 
  2   524 Lavin, Don          55 Scranton, PA             37.80   2 
 
Men 60-64 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   516 Klotz, Peter        62 York, PA                 31.49   3 
  2   520 Lacy, Mark          61 Williamstown, NJ         33.93   3 
  3   548 Sherwood, Fran      60 Sharon, PA               37.42   2 
 
Men 65-69 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   537 Peters, Ethelbert   66 Mount Rainier, MD        29.06   3 
 
Men 70-74 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   505 Hunt, Robert        72 Altoona, PA              39.63   4 
 
Men 75-79 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   490 Daly, Burr          76 Naples, FL               39.35   4 
  2   502 Herbein, John       77 Johnstown, PA            46.71   4 
 
Men 19-29 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   478 Bethea, Barry       23 Philadelphia, PA         48.72  
  2   533 Moscoe, Justin      19 Havertown, PA            49.54  
  3   568 Hutchinson, Jontha  21 Unattached               52.46  
  4   525 Lee, DeSean         19 Sharon Hill, PA          54.05  
 
Men 40-44 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   508 Jackson, Michael    43 Red Lion, PA           1:00.99   2 
 
Men 50-54 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   499 Gatch, Paul         51 Newfield, NY           1:37.89   2 
 
Men 55-59 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   531 Merena, Peter       55 Doylestown, PA         1:21.53   2 
 
Men 60-64 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   516 Klotz, Peter        62 York, PA               1:10.93   3 
  2   468 Arant, TJ           60 York, PA               1:19.06   3 
  3   548 Sherwood, Fran      60 Sharon, PA             1:27.00   3 
 
Men 70-74 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   505 Hunt, Robert        72 Altoona, PA            1:35.87   3 
 
Men 75-79 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   502 Herbein, John       77 Johnstown, PA          1:53.73   3 
 
Men 50-54 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   556 Tarallo, Paul       54 Lancaster, PA          3:17.69  
 
Men 60-64 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   548 Sherwood, Fran      60 Sharon, PA             3:47.18  
 
Men 70-74 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   567 Zukas, Robert       71 Saxonburg, PA          3:37.68  
 
Men 19-29 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   532 Molchany, Mickey    23 Ephrata, PA            4:48.13  
 
Men 40-44 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   513 Keyton, Steve       40 Palmyra, PA            5:59.11  
 
Men 50-54 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   556 Tarallo, Paul       54 Lancaster, PA          6:51.30  
 
Men 55-59 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   524 Lavin, Don          55 Scranton, PA           6:23.56  
 
Men 60-64 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   517 Kostenbauder, John  60 Berwyn, PA             7:31.36  
 
Men 65-69 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   540 Reinhardt, Richard  65 Red Lion, PA           6:26.72  
 
Men 70-74 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   567 Zukas, Robert       71 Saxonburg, PA          7:33.58  
 
Men 19-29 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   532 Molchany, Mickey    23 Ephrata, PA           17:21.43  
 
Men 40-44 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   508 Jackson, Michael    43 Red Lion, PA          20:34.74  
  2   513 Keyton, Steve       40 Palmyra, PA           22:28.85  
 
Men 55-59 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   470 Bacior, Michael     59 New Cumberland, PA    27:32.91  
 
Men 60-64 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   517 Kostenbauder, John  60 Berwyn, PA            28:09.83  
 
Men 70-74 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   512 Kessler, Bruce      70 Chambersburg, PA      26:46.97  
 
Men 50-54 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   552 Stanley, Jody       53 Great Bend, PA           20.72  
 
Men 40-44 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   508 Jackson, Michael    43 Red Lion, PA           1:04.94  
 
Men 60-64 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   517 Kostenbauder, John  60 Berwyn, PA            11:32.22  
 
Men 70-74 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   505 Hunt, Robert        72 Altoona, PA           10:37.70  
 
Men 85-89 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   528 Martin, Howard      85 Lansdale, PA          10:49.02  
 
Men 19-29 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   541 Rice, Troy          26 York, PA                 6.76m   22-02.25 
  2   485 Buckley, Tyler      19 Shrewsbury, PA           6.28m   20-07.25 
  3   491 Delerme, Jose       19 Harrisburg, PA           5.82m   19-01.25 
  4   551 Stanley, Craig      19 Great Bend, PA           5.56m   18-03.00 
  5   553 Stanley, Sean       22 Great Bend, PA           5.20m   17-00.75 
 
Men 30-34 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   542 Richard, Andrew     30 York, PA                 6.01m   19-08.75 
 
Men 50-54 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   552 Stanley, Jody       53 Great Bend, PA           4.29m   14-01.00 
  2   499 Gatch, Paul         51 Newfield, NY             2.91m    9-06.75 
 
Men 55-59 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 --   486 Bunker, Donald      55 Apple Creek, OH           FOUL            
 
Men 60-64 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   559 Tinsman, Tom        63 Strongstown, PA          4.19m   13-09.00 
  2   468 Arant, TJ           60 York, PA                 3.58m   11-09.00 
 
Men 70-74 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   527 Marovich, David     72 Chalfont, PA             3.24m   10-07.75 
  2   567 Zukas, Robert       71 Saxonburg, PA            3.22m   10-06.75 
 
Men 75-79 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   490 Daly, Burr          76 Naples, FL               3.04m    9-11.75 
  2   561 Trout, Robert       77 Akron, PA                2.69m    8-10.00 
 
Men 19-29 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   485 Buckley, Tyler      19 Shrewsbury, PA          13.65m   44-09.50 
  2   491 Delerme, Jose       19 Harrisburg, PA          12.31m   40-04.75 
  3   551 Stanley, Craig      19 Great Bend, PA          10.87m   35-08.00 
  4   553 Stanley, Sean       22 Great Bend, PA          10.29m   33-09.25 
 
Men 30-34 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   542 Richard, Andrew     30 York, PA                11.65m   38-02.75 
 
Men 50-54 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   552 Stanley, Jody       53 Great Bend, PA           9.39m   30-09.75 
  2   499 Gatch, Paul         51 Newfield, NY             6.32m   20-09.00 
 
Men 55-59 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   486 Bunker, Donald      55 Apple Creek, OH         11.31m   37-01.25 
  2   526 Makozy, Frank       56 Beaver Falls, PA         7.11m   23-04.00 
 
Men 70-74 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   527 Marovich, David     72 Chalfont, PA             6.62m   21-08.75 
 
Men 75-79 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   490 Daly, Burr          76 Naples, FL               6.29m   20-07.75 
  2   561 Trout, Robert       77 Akron, PA                5.20m   17-00.75 
 
Men 40-44 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   535 Nelson, Etroy       42 Owings Mills, MD         1.35m    4-05.00 
 
Men 55-59 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   526 Makozy, Frank       56 Beaver Falls, PA         1.30m    4-03.25 
 
Men 60-64 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   564 Weaver, Jack        63 Mechanicsburg, PA        1.45m    4-09.00 
 
Men 70-74 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   527 Marovich, David     72 Chalfont, PA             1.10m    3-07.25 
  1   567 Zukas, Robert       71 Saxonburg, PA            1.10m    3-07.25 
 
Men 75-79 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   490 Daly, Burr          76 Naples, FL               1.00m    3-03.25 
  2   561 Trout, Robert       77 Akron, PA                0.95m    3-01.25 
 
Men 45-49 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   522 Latchford, Ardean   47 Tyrone, PA               2.59m    8-06.00 
 
Men 55-59 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   526 Makozy, Frank       56 Beaver Falls, PA         2.29m    7-06.00 
 
Men 70-74 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   567 Zukas, Robert       71 Saxonburg, PA            1.98m    6-06.00 
 
Men 19-29 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   480 Blose, Kyle         19 Marysville, PA          13.39m   43-11.25 
  2   503 Hewitt, Tyler       19 Waynesboro, PA          11.55m   37-10.75 
 
Men 35-39 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   475 Bartal, Matthew     39 Lebanon, PA              9.93m   32-07.00 
 --   569 Fleming, Mike       37 Unattached                FOUL            
 
Men 40-44 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   487 Camplese, Chris     41 New Cumberland, PA       9.43m   30-11.25 
 
Men 45-49 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   563 Walker, Eric        47 Tobyhanna, PA            9.84m   32-03.50 
 
Men 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   515 Kleespies, Chris    53 Lincoln University,     11.64m   38-02.25 
  2   499 Gatch, Paul         51 Newfield, NY            10.63m   34-10.50 
 
Men 55-59 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   514 Kikel, John         56 Belle Vernon, PA        11.18m   36-08.25 
 
Men 60-64 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   564 Weaver, Jack        63 Mechanicsburg, PA       11.41m   37-05.25 
  2   518 Ksiaskiewicz, Joe   61 Canadensis, PA          10.84m   35-06.75 
  3   495 English, Glenn      60 Forest Hill, MD          8.89m   29-02.00 
 
Men 65-69 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   476 Bell, David         69 Slatington, PA           9.59m   31-05.75 
  2   530 Mehalic, Tom        68 Latrobe, PA              8.38m   27-06.00 
 
Men 70-74 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   527 Marovich, David     72 Chalfont, PA             9.51m   31-02.50 
  2   493 Donnelly, Edward    74 Drexel Hill, PA          9.00m   29-06.50 
  3   519 Kurtz, David        70 Elizabethtown, PA        7.79m   25-06.75 
 
Men 75-79 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   539 Rakowski, Ray       76 Perkiomenville, PA      10.04m   32-11.25 
  2   561 Trout, Robert       77 Akron, PA                8.08m   26-06.25 
  3   502 Herbein, John       77 Johnstown, PA            5.96m   19-06.75 
 
Men 19-29 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   480 Blose, Kyle         19 Marysville, PA          48.36m     158-08 
 
Men 35-39 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   492 Derr, Wesley        38 Enola, PA               47.70m     156-06 
  2   475 Bartal, Matthew     39 Lebanon, PA             42.84m     140-07 
 
Men 45-49 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   481 Bordlemay, Christo  47 Trumansburg, NY         43.85m     143-10 
  2   563 Walker, Eric        47 Tobyhanna, PA           39.60m     129-11 
 
Men 55-59 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   545 Scaltrito, Michael  55 Norristown, NJ          49.54m     162-06 
  2   497 Garza, Len          58 Cheltenham, PA          45.00m     147-08 
  3   514 Kikel, John         56 Belle Vernon, PA        27.18m      89-02 
 
Men 60-64 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   564 Weaver, Jack        63 Mechanicsburg, PA       34.97m     114-09 
  2   559 Tinsman, Tom        63 Strongstown, PA         32.96m     108-02 
  3   518 Ksiaskiewicz, Joe   61 Canadensis, PA          30.61m     100-05 
  4   509 Jacoby, Robert      62 Hummelstown, PA         30.45m      99-11 
  5   495 English, Glenn      60 Forest Hill, MD         18.85m      61-10 
 
Men 65-69 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   543 Richardson, Dick    67 Lemoyne, PA             42.20m     138-05 
  2   476 Bell, David         69 Slatington, PA          32.31m     106-00 
  3   547 Shatzer, Gerry      66 Coillegeville, PA       30.31m      99-05 
  4   530 Mehalic, Tom        68 Latrobe, PA             23.78m      78-00 
 
Men 70-74 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   511 Kenney, James       74 White Plains, MD        36.99m     121-04 
  2   567 Zukas, Robert       71 Saxonburg, PA           33.97m     111-05 
  3   527 Marovich, David     72 Chalfont, PA            30.29m      99-04 
  4   544 Roberts, Jim        71 Dover, DE               23.37m      76-08 
  5   519 Kurtz, David        70 Elizabethtown, PA       16.27m      53-04 
 
Men 75-79 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   521 Lang, John          76 Bethlehem, PA           29.73m      97-06 
  2   561 Trout, Robert       77 Akron, PA               22.89m      75-01 
  3   502 Herbein, John       77 Johnstown, PA           17.47m      57-04 
 
Men 19-29 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   473 Baranowsky, Dylan   23 Zion Grove, PA          41.32m     135-07 
  2   503 Hewitt, Tyler       19 Waynesboro, PA          37.21m     122-01 
  3   480 Blose, Kyle         19 Marysville, PA          36.87m     120-11 
 
Men 35-39 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   562 Vetter, Jaime       37 Marriottsville, MD      38.87m     127-06 
 
Men 40-44 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   487 Camplese, Chris     41 New Cumberland, PA      25.51m      83-08 
 
Men 45-49 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   563 Walker, Eric        47 Tobyhanna, PA           29.70m      97-05 
 
Men 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   515 Kleespies, Chris    53 Lincoln University,     35.35m     116-00 
  2   499 Gatch, Paul         51 Newfield, NY            27.52m      90-03 
  3   474 Baranowsky, Robert  52 Zion Grove, PA          26.21m      86-00 
 
Men 55-59 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   560 Tozer Jr, Bentz     56 Enola, PA               32.82m     107-08 
  2   514 Kikel, John         56 Belle Vernon, PA        31.58m     103-07 
 
Men 60-64 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   564 Weaver, Jack        63 Mechanicsburg, PA       40.50m     132-10 
  2   507 iovino, bill        63 Monroeville, PA         40.45m     132-08 
  3   559 Tinsman, Tom        63 Strongstown, PA         38.67m     126-10 
  4   495 English, Glenn      60 Forest Hill, MD         35.58m     116-09 
  5   518 Ksiaskiewicz, Joe   61 Canadensis, PA          31.73m     104-01 
 
Men 65-69 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   476 Bell, David         69 Slatington, PA          33.50m     109-11 
  2   501 Haight, Gordon      66 Fredonia, NY            30.03m      98-06 
  3   530 Mehalic, Tom        68 Latrobe, PA             22.12m      72-07 
 
Men 70-74 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   527 Marovich, David     72 Chalfont, PA            30.18m      99-00 
  2   493 Donnelly, Edward    74 Drexel Hill, PA         27.69m      90-10 
 
Men 75-79 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   539 Rakowski, Ray       76 Perkiomenville, PA      31.10m     102-00 
  2   482 Bradway, Ed         76 Green Creek, NJ         23.41m      76-10 
  3   521 Lang, John          76 Bethlehem, PA           21.92m      71-11 
  4   561 Trout, Robert       77 Akron, PA               21.44m      70-04 
  5   502 Herbein, John       77 Johnstown, PA           19.12m      62-09 
 
Men 19-29 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   473 Baranowsky, Dylan   23 Zion Grove, PA          42.41m     139-02 
  2   503 Hewitt, Tyler       19 Waynesboro, PA          35.44m     116-03 
  3   480 Blose, Kyle         19 Marysville, PA          30.51m     100-01 
 
Men 35-39 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   569 Fleming, Mike       37 Unattached              39.08m     128-02 
 
40-44 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   487 Camplese, Chris     41 New Cumberland, PA      27.10m      88-11 
 
Men 50-54 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   499 Gatch, Paul         51 Newfield, NY            32.58m     106-11 
  2   474 Baranowsky, Robert  52 Zion Grove, PA          19.67m      64-06 
 
Men 55-59 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   560 Tozer Jr, Bentz     56 Enola, PA               36.50m     119-09 
 
Men 60-64 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   534 Mulvey, Edward      64 Pittsburgh, PA          25.70m      84-04 
  2   495 English, Glenn      60 Forest Hill, MD         23.49m      77-01 
 
Men 65-69 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   476 Bell, David         69 Slatington, PA          24.90m      81-08 
 
Men 70-74 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   527 Marovich, David     72 Chalfont, PA            33.41m     109-07 
  2   493 Donnelly, Edward    74 Drexel Hill, PA         28.91m      94-10 
 
Men 75-79 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   502 Herbein, John       77 Johnstown, PA           18.62m      61-01 
 

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 08/05/15