Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

Licensed to Ultimate Sports - Contractor License                                              HY-TEK's Meet Manager
 
                     2014 Keystone State Games
                                            Open/Masters Division             
                                   Bishop McDevitt High School, Harrisburg, PA 
                                                                7/20/2014                  
                                                                  Results                                    
 
Women 19-29 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1  1390 Hunt, Sarah         19 Faifield, PA             13.31  
 
Women 35-39 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1364 Bartal, Wendy       39 Lebanon, PA              22.77  
 
Women 50-54 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1370 Bridgette, India    53 York, PA                 16.10  
 
Women 35-39 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1364 Bartal, Wendy       39 Lebanon, PA              50.11  
 
Women 50-54 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1370 Bridgette, India    53 York, PA                 40.34  
 
Women 35-39 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1364 Bartal, Wendy       39 Lebanon, PA            4:56.56  
 
Women 19-29 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1412 Olson, Rikka        20 Harrisburg, PA           3.30m   10-10.00 
 
Women 19-29 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1390 Hunt, Sarah         19 Faifield, PA             5.47m   17-11.50 
 
Women 19-29 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1390 Hunt, Sarah         19 Faifield, PA            10.60m   34-09.50 
 
Women 35-39 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1364 Bartal, Wendy       39 Lebanon, PA              6.39m   20-11.75 
 
Women 40-44 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1368 Brague, Christine   43 Montoursville, PA        7.22m   23-08.25 
 
Women 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1442 Wasson, Pam         50 Mechanicsburg, PA       10.29m   33-09.25 
  2  1422 Scanlon, Heather    52 Flourtown, PA            8.48m   27-10.00 
 
Women 55-59 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1407 Millman, Linda      56 Harrisburg, PA           8.88m   29-01.75 
 
Women 40-44 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1368 Brague, Christine   43 Montoursville, PA       20.25m      66-05 
 
Women 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1442 Wasson, Pam         50 Mechanicsburg, PA       30.81m     101-01 
  2  1422 Scanlon, Heather    52 Flourtown, PA           20.36m      66-09 
 
Women 55-59 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1407 Millman, Linda      56 Harrisburg, PA          29.39m      96-05 
 
Women 50-54 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1422 Scanlon, Heather    52 Flourtown, PA           17.29m      56-09 
 
Women 55-59 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1407 Millman, Linda      56 Harrisburg, PA          21.97m      72-01 
 
Women 35-39 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1364 Bartal, Wendy       39 Lebanon, PA             15.30m      50-02 
 
Women 40-44 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1368 Brague, Christine   43 Montoursville, PA       17.70m      58-01 
 
Women 50-54 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1442 Wasson, Pam         50 Mechanicsburg, PA       28.20m      92-06 
  2  1422 Scanlon, Heather    52 Flourtown, PA           18.70m      61-04 
 
Women 55-59 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1407 Millman, Linda      56 Harrisburg, PA          26.40m      86-07 
 
Men 19-29 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1417 Rice, Troy          25 York, PA                 11.70  
 
Men 30-34 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1420 Rodites Jr, Nick    32 Harrisburg, PA           12.18   4 
 
Men 35-39 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1416 Raab, Steve         38 Hummelstown, PA          12.99   4 
 
Men 40-44 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1430 Steel, Todd         44 Frederick, MD            12.31   3 
  2  1414 Paynter, Alan       40 Hershey, PA              17.96   3 
 
Men 45-49 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1441 Walker, Eric        46 Tobyhanna, PA            12.93   3 
  2  1386 Grier, Jeffrey      48 Philadelphia, PA         13.23   3 
  3  1384 Gaskin, Derek Royc  49 State College, PA        13.66   3 
 
Men 50-54 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1376 DiSalvo, Tony       54 Williamsport, PA         12.98   2 
  2  1419 Roberts, Tim        51 Bellefonte, PA           14.85   2 
 
Men 55-59 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1399 Makozy, Frank       55 Beaver Falls, PA         16.03   2 
 
Men 65-69 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1389 Horick, Jeffrey     68 Carlisle, PA             14.80   1 
  2  1360 Acolatse, Joachim   67 Philadelphia, PA         15.29   2 
 
Men 70-74 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1437 Tutt, Lou           72 Cheverly, MD             15.72  
  2  1375 Di Cesare, vito     71 Newburgh, NY             15.82  
  3  1432 Tenser, Richard     73 Hershey, PA              17.31  
 
Men 75-79 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1374 Daly, Burr          75 Naples, FL               16.72  
  2  1435 Trout, Robert       76 Akron, PA                17.62  
  3  1362 Baloga, M. Jack     77 Hazle Township, PA       22.88  
 
Men 19-29 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1417 Rice, Troy          25 York, PA                 24.68  
 
Men 30-34 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1396 Koppenheffer, Ryan  30 Spring City, PA          24.25   4 
  2  1420 Rodites Jr, Nick    32 Harrisburg, PA           28.22   4 
 
Men 40-44 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1414 Paynter, Alan       40 Hershey, PA              37.75   3 
 --  1430 Steel, Todd         44 Frederick, MD              DNF   3 
 
Men 45-49 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1441 Walker, Eric        46 Tobyhanna, PA            26.77   3 
  2  1386 Grier, Jeffrey      48 Philadelphia, PA         28.15   3 
 
Men 50-54 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1376 DiSalvo, Tony       54 Williamsport, PA         26.15   3 
  2  1413 Patterson, John     53 Doylestown, PA           29.04   2 
  3  1419 Roberts, Tim        51 Bellefonte, PA           30.76   2 
  4  1431 Tarallo, Paul       53 Lancaster, PA            36.47   2 
 
Men 55-59 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1399 Makozy, Frank       55 Beaver Falls, PA         33.22   2 
 
Men 65-69 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1389 Horick, Jeffrey     68 Carlisle, PA             30.86   2 
  2  1360 Acolatse, Joachim   67 Philadelphia, PA         32.30   2 
 
Men 70-74 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1437 Tutt, Lou           72 Cheverly, MD             33.65  
  2  1375 Di Cesare, vito     71 Newburgh, NY           1:04.62  
 
Men 75-79 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1374 Daly, Burr          75 Naples, FL               38.64  
  2  1435 Trout, Robert       76 Akron, PA                40.31  
  3  1388 Herbein, John       76 Johnstown, PA            46.19  
  4  1362 Baloga, M. Jack     77 Hazle Township, PA       50.87  
 
Men 40-44 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1391 Hyman, Junior       43 Willow Grove, PA         59.12   2 
  2  1414 Paynter, Alan       40 Hershey, PA            1:31.37   2 
 
Men 45-49 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1387 Harris, Rich        45 Mechanicsburg, PA        56.70   2 
  2  1384 Gaskin, Derek Royc  49 State College, PA      1:08.60   2 
 
Men 50-54 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1  1419 Roberts, Tim        51 Bellefonte, PA         1:13.61   2 
 
Men 70-74 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1375 Di Cesare, vito     71 Newburgh, NY           1:14.86  
  2  1437 Tutt, Lou           72 Cheverly, MD           1:15.52  
 
Men 75-79 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1388 Herbein, John       76 Johnstown, PA          1:46.80  
  2  1374 Daly, Burr          75 Naples, FL             2:28.34  
 
Men 50-54 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1431 Tarallo, Paul       53 Lancaster, PA          3:14.20  
 
Men 55-59 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1425 Sherwood, Francis   59 Sharon, PA             3:57.32  
 
Men 70-74 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1375 Di Cesare, vito     71 Newburgh, NY           3:43.26  
 
Men 75-79 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1362 Baloga, M. Jack     77 Hazle Township, PA     4:29.43  
 
Men 50-54 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1431 Tarallo, Paul       53 Lancaster, PA          6:43.76  
 
Men 55-59 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1425 Sherwood, Francis   59 Sharon, PA             8:10.57  
 
Men 60-64 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1436 Trujillo, William   63 Towanda, PA            6:09.36  
 
Men 70-74 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1375 Di Cesare, vito     71 Newburgh, NY           7:03.10  
 
Men 75-79 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1362 Baloga, M. Jack     77 Hazle Township, PA     9:18.72  
 
Men 30-34 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1410 O'Brien, Patrick    32 Mount Joy, PA         17:52.63  
 
Men 60-64 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1436 Trujillo, William   63 Towanda, PA           22:28.33  
 
Men 55-59 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1399 Makozy, Frank       55 Beaver Falls, PA         22.15  
 
Men 30-34 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1420 Rodites Jr, Nick    32 Harrisburg, PA           18.88  
 
Men 30-34 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1420 Rodites Jr, Nick    32 Harrisburg, PA         1:04.32  
 
Men 55-59 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1399 Makozy, Frank       55 Beaver Falls, PA       1:22.87  
 
Men 60-64 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1443 Weaver, Jack        62 Mechanicsburg, PA        1.45m    4-09.00 
 
Men 65-69 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1360 Acolatse, Joachim   67 Philadelphia, PA         1.25m    4-01.25 
 
Men 75-79 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1374 Daly, Burr          75 Naples, FL               1.00m    3-03.25 
  2  1435 Trout, Robert       76 Akron, PA                0.95m    3-01.25 
 
Men 19-29 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1408 Moses, Timothy      19 Palmyra, PA              4.73m   15-06.25 
 --  1361 Anderson, Aaron     20 Binghamton, NY              NH            
 
Men 50-54 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1413 Patterson, John     53 Doylestown, PA           3.15m   10-04.00 
 
Men 55-59 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 --  1379 Einig, Keith        56 Camp Hill, PA               NH            
 
Men 19-29 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1417 Rice, Troy          25 York, PA                 6.60m   21-08.00 
  2  1429 Stanley, Sean       21 Great Bend, PA           5.28m   17-04.00 
 
Men 30-34 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1420 Rodites Jr, Nick    32 Harrisburg, PA           5.94m   19-06.00 
 
Men 35-39 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1416 Raab, Steve         38 Hummelstown, PA          4.21m   13-09.75 
 
Men 50-54 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1428 Stanley, Jody       52 Great Bend, PA           4.47m   14-08.00 
  2  1385 Gatch, Paul         50 Newfield, NY             2.96m    9-08.50 
 
Men 60-64 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1372 Clark Jr., Robert   60 Pittsburgh, PA           4.96m   16-03.25 
 
Men 65-69 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1360 Acolatse, Joachim   67 Philadelphia, PA         3.82m   12-06.50 
 
Men 75-79 Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1374 Daly, Burr          75 Naples, FL               2.87m    9-05.00 
  2  1435 Trout, Robert       76 Akron, PA                2.75m    9-00.25 
 
Men 19-29 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1429 Stanley, Sean       21 Great Bend, PA          10.83m   35-06.50 
 
Men 50-54 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1428 Stanley, Jody       52 Great Bend, PA           9.48m   31-01.25 
  2  1385 Gatch, Paul         50 Newfield, NY             6.32m   20-09.00 
 
Men 55-59 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1399 Makozy, Frank       55 Beaver Falls, PA         8.24m   27-00.50 
 
Men 60-64 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1372 Clark Jr., Robert   60 Pittsburgh, PA           9.94m   32-07.50 
  2  1409 Oborne, Robert      63 Elliottsburg, PA         3.94m   12-11.25 
 
Men 75-79 Triple Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1374 Daly, Burr          75 Naples, FL               5.77m   18-11.25 
  2  1435 Trout, Robert       76 Akron, PA                5.25m   17-02.75 
 
Men 19-29 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1426 Smith, Grant        22 Shippensburg, PA        15.89m   52-01.75 
 
Men 35-39 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1381 Fleming, Mike       36 Spring Grove, PA        11.42m   37-05.75 
  2  1363 Bartal, Matthew     38 Lebanon, PA              9.43m   30-11.25 
 
Men 40-44 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1414 Paynter, Alan       40 Hershey, PA             10.74m   35-03.00 
  2  1371 Camplese, Chris     40 New Cumberland, PA       8.68m   28-05.75 
 
Men 45-49 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1441 Walker, Eric        46 Tobyhanna, PA            9.70m   31-10.00 
 
Men 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1385 Gatch, Paul         50 Newfield, NY            10.58m   34-08.50 
  2  1369 Brague, James       51 Montoursville, PA       10.04m   32-11.25 
 
Men 55-59 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1394 Kikel, John         55 Belle Vernon, PA        10.69m   35-01.00 
 
Men 60-64 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1443 Weaver, Jack        62 Mechanicsburg, PA       11.36m   37-03.25 
  2  1398 Ksiaskiewicz, Joe   60 Canadensis, PA          10.64m   34-11.00 
  3  1406 McNelis, William    62 Altoona, PA             10.54m   34-07.00 
  4  1409 Oborne, Robert      63 Elliottsburg, PA         6.84m   22-05.25 
 
Men 65-69 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1446 Mehalic, Tom        67 Unattached               8.37m   27-05.50 
 
Men 75-79 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1402 McCabe, Lee         75 Ellicott City, MD        8.97m   29-05.25 
  2  1435 Trout, Robert       76 Akron, PA                8.02m   26-03.75 
  3  1388 Herbein, John       76 Johnstown, PA            6.19m   20-03.75 
 
Men 35-39 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1440 Vetter, Jaime       36 Marriottsville, MD      37.81m     124-00 
 
Men 40-44 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1371 Camplese, Chris     40 New Cumberland, PA      23.63m      77-06 
 
Men 45-49 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1441 Walker, Eric        46 Tobyhanna, PA           31.34m     102-10 
 
Men 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1385 Gatch, Paul         50 Newfield, NY            28.75m      94-04 
  2  1369 Brague, James       51 Montoursville, PA       28.23m      92-07 
 
Men 55-59 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1394 Kikel, John         55 Belle Vernon, PA        32.99m     108-03 
 
Men 60-64 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1392 Iovino, Bill        62 Monroeville, PA         42.72m     140-02 
  2  1443 Weaver, Jack        62 Mechanicsburg, PA       42.16m     138-04 
  3  1406 McNelis, William    62 Altoona, PA             37.30m     122-04 
  4  1398 Ksiaskiewicz, Joe   60 Canadensis, PA          30.31m      99-05 
  5  1400 Matalonis, J.Micha  60 Lebanon, PA             22.02m      72-03 
 
Men 65-69 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1424 Selcher, Jack       66 Middletown, PA          30.63m     100-06 
  2  1446 Mehalic, Tom        67 Unattached              23.48m      77-00 
 
Men 75-79 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1402 McCabe, Lee         75 Ellicott City, MD       27.33m      89-08 
  2  1367 Bradway, Ed         75 Green Creek, NJ         23.52m      77-02 
  3  1435 Trout, Robert       76 Akron, PA               22.42m      73-07 
  4  1388 Herbein, John       76 Johnstown, PA           18.15m      59-06 
 
Men 19-29 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1426 Smith, Grant        22 Shippensburg, PA        51.04m     167-05 
 
Men 35-39 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1381 Fleming, Mike       36 Spring Grove, PA        38.94m     127-09 
 
Men 40-44 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1371 Camplese, Chris     40 New Cumberland, PA      22.51m      73-10 
 
Men 50-54 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1365 Bersch, Michael     54 Hainesport, NJ          36.44m     119-07 
  2  1385 Gatch, Paul         50 Newfield, NY            25.78m      84-07 
 
Men 75-79 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1402 McCabe, Lee         75 Ellicott City, MD       21.89m      71-10 
  2  1388 Herbein, John       76 Johnstown, PA           18.29m      60-00 
 
Men 19-29 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1438 VanLiew, Timothy    24 Phoenixville, PA        69.69m     228-08 
  2  1397 Krammes, Barry      28 East Stroudsburg, P     67.65m     221-11 
  3  1433 Tholis, Matthew     24 East Stroudsburg, P     64.34m     211-01 
  4  1366 Blose, Ethan        29 Hawley, PA              60.54m     198-07 
 
Men 35-39 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1363 Bartal, Matthew     38 Lebanon, PA             42.04m     137-11 
 
Men 40-44 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1371 Camplese, Chris     40 New Cumberland, PA      25.60m      84-00 
 
Men 45-49 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1441 Walker, Eric        46 Tobyhanna, PA           40.38m     132-06 
 
Men 50-54 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1421 Scaltrito, Michael  54 Norristown, NJ          45.62m     149-08 
  2  1369 Brague, James       51 Montoursville, PA       41.55m     136-04 
  3  1385 Gatch, Paul         50 Newfield, NY            27.51m      90-03 
 
Men 55-59 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1383 Garza, Len          57 Cheltenham, PA          47.16m     154-09 
 
Men 60-64 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1406 McNelis, William    62 Altoona, PA             41.72m     136-10 
  2  1443 Weaver, Jack        62 Mechanicsburg, PA       37.27m     122-03 
  3  1398 Ksiaskiewicz, Joe   60 Canadensis, PA          28.69m      94-01 
  4  1400 Matalonis, J.Micha  60 Lebanon, PA             18.32m      60-01 
 
Men 65-69 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1418 Richardson, Dick    66 Lemoyne, PA             37.34m     122-06 
  2  1265 Shatzer, Gerry      65 Unattached              29.50m      96-09 
 
Men 70-74 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1393 Kenney, James       73 White Plains, MD        36.28m     119-00 
 
Men 75-79 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1  1435 Trout, Robert       76 Akron, PA               22.92m      75-02 
  2  1388 Herbein, John       76 Johnstown, PA           19.26m      63-02 
 
Men 60-64 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1439 Vash, James         63 Mechanicsburg, PA     12:09.90  

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 03/05/15