Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

 
Licensed to Ultimate Sports - Contractor License          HY-TEK's Meet Manager
              2017 Centennial Conference - 2/25/2017 to 2/26/2017              
                       Indoor Track & Field Championship                       
                            Floy Lewis Bakes Center                            
                                    Results                                    
 
Women 5000 Meter Run
===================================================================================
 Meet Record: M 17:17.29  2/28/2009   Christa Johnson, Ursinus                 
  Conference: C 16:41.95  1/27/2017   Felicia Koerner, Johns Hopkins           
 Meet Qualifying:  20:23.33
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Koerner, Felicia          SO Johns Hopkin        16:41.95   17:06.85M  2  10   
  2 Canning, Sofia            JR Dickinson           17:39.39   17:47.36   2   8   
  3 Jacob, Lauren             FR Johns Hopkin        18:02.84   17:51.39   2   6   
  4 LaSpada, Natalia          SO Johns Hopkin        17:29.10   17:53.74   2   5   
  5 House, Sarah              FR Dickinson           18:12.36   17:53.82   2   4   
  6 Ionescu, Lucile           SO Dickinson           18:26.12   18:02.64   2   3   
  7 Levy, Sam                 FR Johns Hopkin        17:42.15   18:11.06   2   2   
  8 Clawson, Ellie            SO Johns Hopkin        17:47.68   18:15.66   2   1   
  9 Cassidy, Tessa            FR Dickinson           18:46.18   18:33.53   1 
 10 Palmer, Shaina            SO Johns Hopkin        18:16.50   18:35.55   2 
 11 Jones, Erin               FR Johns Hopkin        18:29.49   18:37.36   2 
 12 Gaffney, Lara             SR Johns Hopkin        19:12.76   18:42.83   1 
 13 Stahl, Emily              SO Johns Hopkin        18:22.65   18:44.85   2 
 14 Horowitz, Kelsey          JR Dickinson           18:22.18   19:09.39   2 
 15 Edwards, Kate             JR Bryn Mawr           19:12.71   19:14.76   1 
 16 Chang, Julia              SO Johns Hopkin        18:58.77   19:25.01   1 
 17 Rosen, Allison            FR Johns Hopkin        19:05.96   19:35.00   1 
 18 Zaharieva, Stefani        SO Dickinson           20:00.15   19:47.57   1 
 19 Cavanaugh, Mary           JR Haverford           19:36.78   19:48.49   1 
 20 Hacker, Allison           SR Haverford           20:08.30   19:48.58   1 
 21 Reilly, Maura             SO Dickinson           20:15.36   19:52.45   1 
 
Women Distance Medley
================================================================================
 Meet Record: M 12:00.19  2/23/2013   , Johns Hopkins                          
                          Monagle, McDonald, Shelton, Oneda                 
  Conference: C 11:40.86  3/8/2013    , Johns Hopkins                          
                          Johnson, McDonald, Shelton, Monagle               
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johns Hopkins  'A'                               12:24.40   12:16.68   10   
     1) Smith, Caroline JR              2) Miller, Hannah SO              
     3) Brush, Erin SO                  4) Meehan, Tess SR                
  2 Haverford  'A'                                              12:18.88    8   
     1) Keyser-Gibson, Amelia JR        2) Zamora, Amy JR                 
     3) Sullivan, Katie JR              4) Giannetti, Nicole JR           
  3 Swarthmore  'A'                                             12:19.52    6   
     1) Price, Lilly FR                 2) Rosler, Louise FR              
     3) Beltran, Jen JR                 4) Reid-Shaw, Indy SR             
  4 Dickinson  'A'                                              12:20.41    5   
     1) Conrad, Molly FR                2) George, Jamie SR               
     3) Farrell, Caitlin JR             4) Frayne-Reixa, Adriana SR       
  5 Gettysburg  'A'                                  13:05.65   12:29.47    4   
     1) Rinehart, Sarah SO              2) Congdon, Sarah JR              
     3) DeMichael, Danielle SO          4) Asaro, Amanda SR               
  6 Muhlenberg  'A'                                  14:09.03   13:08.91    3   
     1) Snyder, Mallory JR              2) Cabellos, Victoria FR          
     3) Curtis, Alyssa FR               4) Zouras, Santina FR             
  7 Franklin & Marshall  'A'                         14:03.44   13:13.95    2   
     1) Adams, Grace SR                 2) Kiszka, Aleksandra JR          
     3) Frantz, Chelsea FR              4) Grehlinger, Abigail JR         
  8 Ursinus  'A'                                                13:34.07    1   
     1) Talerman, Lily JR               2) Curran, Catherine FR           
     3) Manto, Gabrielle SO             4) Engel, Riley SO                
  9 Bryn Mawr  'A'                                   13:36.82   13:38.01  
     1) Maves, Sydney SO                2) Kyle, Anna FR                  
     3) Macina, Ashley SR               4) Williams, Emily FR             
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
 Meet Record: M 12-05.50  2/27/2010   Alex Faust, Muhlenberg                   
  Conference: C 12-07.50  1/29/2010   Alexandra Faust, Muhlenberg              
 Meet Qualifying:  2.29m
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Olson, Rikka              SR Dickinson              3.66m      3.60m   11-09.75  10   
  2 Harper, Kelsey            JR Johns Hopkin           3.10m      3.26m   10-08.25   8   
  3 Girod, Helen              JR Johns Hopkin           3.06m      3.11m   10-02.50   5   
  3 Theriault, Claudia        SR Muhlenberg             3.25m      3.11m   10-02.50   5   
  3 Cortazzo, Sophia          FR Johns Hopkin           3.35m      3.11m   10-02.50   5   
  6 Mathis, Grace             SO Haverford              2.88m      2.96m    9-08.50   3   
  7 Gonzales, Julie           SO Bryn Mawr              2.95m     J2.96m    9-08.50   2   
  8 Wesolowski, Paige         SO Gettysburg             2.90m     J2.96m    9-08.50   1   
  9 Wain, Cat                 SO Johns Hopkin           3.10m      2.81m    9-02.50 
  9 Cope, Morgan              SO Ursinus                2.98m      2.81m    9-02.50 
 11 Li, Penny                 SO Johns Hopkin           2.60m      2.51m    8-02.75 
 11 Seabert, Hannah           FR Gettysburg             2.60m      2.51m    8-02.75 
 13 Piccinini, Sabrina        FR Franklin & M           2.45m      2.36m    7-08.75 
 -- Marsh, Nicole             JR Muhlenberg             2.29m         NH            
 
Women Triple Jump
==========================================================================================
 Meet Record: M 38-08.25  1997        Catherine Laine, Swarthmore              
  Conference: C 38-08.25  1997        Laine & Peterkin, Swarthmore             
 Meet Qualifying:  9.07m
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ward, Alyssa              JR Franklin & M          11.08m     11.06m   36-03.50  10   
  2 Reikowski, Elizabeth      SR Haverford             10.63m     10.63m   34-10.50   8   
  3 Suess, Natalie            FR Dickinson             11.27m     10.62m   34-10.25   6   
  4 Jimcosky, Amanda          SR Dickinson              9.95m     10.51m   34-05.75   5   
  5 Buckley, Caroline         SO Ursinus               10.11m     10.19m   33-05.25   4   
  6 Waddell, Emily            SR Gettysburg            10.39m     10.17m   33-04.50   3   
  7 Latourette, Arielle       SR McDaniel              10.00m     10.16m   33-04.00   2   
  8 Byro, Shantae             JR McDaniel               9.84m     10.06m   33-00.25   1   
  9 McKenna, Jacqueline       SO Muhlenberg             9.78m      9.68m   31-09.25 
 10 Suess, Lauren             FR Dickinson              9.37m      9.58m   31-05.25 
 11 Rec, Abigail              FR Gettysburg            10.03m      9.57m   31-04.75 
 12 Mathis, Grace             SO Haverford              9.83m      9.52m   31-03.00 
 13 Bednarik, Louise          SO Haverford              9.54m      9.38m   30-09.25 
 14 Banihashem Ahmad, Noor    FR Bryn Mawr              9.88m      9.06m   29-08.75 
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 DeMichael, Danielle       SO Gettysburg             2:25.06     756
  2 Damato, Katherine         JR Ursinus                2:34.49     638
  3 Moore, Sophie             SR Dickinson              2:34.82     634
  4 Harper, Kelsey            JR Johns Hopkin           2:40.46     568
  5 Hammonds, Maya            SO Johns Hopkin           2:45.42     512
  6 Darkes-Burkey, Charley    FR Ursinus                2:46.19     504
  7 Bronkema, Naomi           FR Swarthmore             3:05.27     318
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Harper, Kelsey            JR Johns Hopkin              9.66   1    777
  2 Su, Jenn                  JR Johns Hopkin              9.70   1    769
  3 Hammonds, Maya            SO Johns Hopkin              9.91   3    729
  4 Damato, Katherine         JR Ursinus                  10.05   3    703
  5 Darkes-Burkey, Charley    FR Ursinus                  10.24   3    668
  6 DeMichael, Danielle       SO Gettysburg               10.74   2    580
  7 Moore, Sophie             SR Dickinson                11.00   2    537
  8 Bronkema, Naomi           FR Swarthmore               12.09   2    371
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hammonds, Maya            SO Johns Hopkin             1.55m    5-01.00    678
  2 Bronkema, Naomi           FR Swarthmore               1.46m    4-09.50    577
  3 Damato, Katherine         JR Ursinus                  1.40m    4-07.00    512
  3 Moore, Sophie             SR Dickinson                1.40m    4-07.00    512
  3 Harper, Kelsey            JR Johns Hopkin             1.40m    4-07.00    512
  6 Darkes-Burkey, Charley    FR Ursinus                  1.34m    4-04.75    449
  7 DeMichael, Danielle       SO Gettysburg               1.31m    4-03.50    419
 -- Su, Jenn                  JR Johns Hopkin                NH            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hammonds, Maya            SO Johns Hopkin             5.05m   16-07.00    573
  2 Moore, Sophie             SR Dickinson                4.67m   15-04.00    472
  3 Damato, Katherine         JR Ursinus                  4.63m   15-02.25    461
  4 Harper, Kelsey            JR Johns Hopkin             4.50m   14-09.25    428
  5 Bronkema, Naomi           FR Swarthmore               4.38m   14-04.50    398
  6 Darkes-Burkey, Charley    FR Ursinus                  4.29m   14-01.00    376
  7 DeMichael, Danielle       SO Gettysburg               4.07m   13-04.25    324
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bronkema, Naomi           FR Swarthmore              10.78m   35-04.50    581
  2 Harper, Kelsey            JR Johns Hopkin            10.59m   34-09.00    568
  3 Darkes-Burkey, Charley    FR Ursinus                  8.62m   28-03.50    440
  4 DeMichael, Danielle       SO Gettysburg               8.57m   28-01.50    436
  5 Damato, Katherine         JR Ursinus                  8.21m   26-11.25    413
  6 Hammonds, Maya            SO Johns Hopkin             8.17m   26-09.75    410
  7 Moore, Sophie             SR Dickinson                7.96m   26-01.50    397
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
 Meet Record: M 14:33.59  3/1/2014    Chris Stadler, Haverford                 
  Conference: C 14:12.77  1/27/2012   Jordan Schilit, Haverford                
 Meet Qualifying:  16:19.71
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peet, Graham              SO Haverford           15:05.21   14:59.22   10   
  2 Gorman, Jimmy             SR Haverford           15:04.43   15:02.59    8   
  3 Taber, Benjamin           SR Gettysburg          15:07.31   15:08.58    6   
  4 Glavin, Alex              FR Johns Hopkin        15:07.13   15:12.83    5   
  5 Descavish, Bryce          FR Dickinson           15:16.85   15:15.55    4   
  6 Hickson, Oliver           SO Johns Hopkin        15:19.50   15:22.38    3   
  7 Levine, Louis             JR Johns Hopkin        15:24.27   15:23.33    2   
  8 Herlihy, Ryan             SO Haverford           15:23.40   15:26.09    1   
  9 Stadler, James            JR Haverford           15:44.96   15:29.27  
 10 Doran, Alex               SO Johns Hopkin        15:29.82   15:37.39  
 11 Hale, Charlie             SR Haverford           15:10.74   15:37.68  
 12 Wall, Liam                SO Johns Hopkin        15:21.75   15:42.06  
 13 Demaree, Marshall         JR Johns Hopkin        16:15.29   15:42.33  
 14 Alaghatta, Akshay         SR Johns Hopkin        15:43.57   15:43.50  
 15 Hopkins, Duncan           SO Dickinson           15:02.69   15:53.44  
 16 Parts, Vaughn             FR Swarthmore          15:58.82   15:58.04  
 17 Braun, Jeff               SO Johns Hopkin        16:05.58   16:13.58  
 18 Hamilton, Evan            SR Haverford           16:10.33   16:35.42  
 
Men Distance Medley
================================================================================
 Meet Record: M 10:17.06  3/1/2003    , Muhlenberg                             
                          Cash, Phillips, Kipp, Elson                       
  Conference: C  9:56.01  2/21/2011   , Haverford                              
                          Arnold, Golato, Schoch, Milic-Strkalj             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Muhlenberg  'A'                                  10:43.09   10:03.21M  10   
     1) Mullins, Corey SO               2) Bessette, Mike SO              
     3) Calantoni, Anthony JR           4) Flank, Jaryd SR                
  2 Haverford  'A'                                              10:05.24    8   
     1) Morgan, Greg SO                 2) Lynch, Liam SO                 
     3) Kurtz, Peter SO                 4) Woods, Henry JR                
  3 Johns Hopkins  'A'                               10:07.54   10:06.03    6   
     1) Pourshalchi, Scott SO           2) Poore, Jesse SR                
     3) Wolfinger, Brett FR             4) Pavarini, Tom SR               
  4 Gettysburg  'A'                                  10:50.66   10:24.32    5   
     1) Robinson, Matthew SO            2) Cwiklinski, Thaddeus SO        
     3) Wojick, Nathan SR               4) Petrecca, Alex SO              
  5 McDaniel  'A'                                    10:41.00   10:29.32    4   
     1) Gibson, Gavin SO                2) Gallagher, Michael FR          
     3) Panagakos, Alex JR              4) Heilman, James SR              
  6 Dickinson  'A'                                              10:35.75    3   
     1) Nolan, Patrick SR               2) Riordan, Thomas FR             
     3) Dougherty, Billy JR             4) Chandler, William SO           
  7 Franklin & Marshall  'A'                         10:58.35   10:36.66    2   
     1) Lyman, Spencer JR               2) Shields, Christopher FR        
     3) Williams, Bryce JR              4) Whalen, Michael SR             
  8 Ursinus  'A'                                                10:51.66    1   
     1) Haase, John FR                  2) Bittenbender, Austin FR        
     3) Kelly, Andre FR                 4) McDaid, James FR               
  9 Swarthmore  'A'                                             10:59.49  
     1) Kenny, Frank FR                 2) Arbuckle, Stuart SR            
     3) Robey, Alex JR                  4) Branch, Corey SR               
 
Men Triple Jump
==========================================================================================
 Meet Record: M 49-04.50  2/22/2002   Ifeanyi Ani, McDaniel                    
  Conference: C 49-04.50  2/22/2002   Ifeanyi Ani, McDaniel                    
 Meet Qualifying:  11.16m
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Belkin, Daniel            SO Swarthmore            13.00m     13.44m   44-01.25  10   
  2 Pope, Samuel              SO Ursinus               13.84m     13.09m   42-11.50   8   
  3 Hejna, Benjamin           SO Swarthmore            12.54m     13.02m   42-08.75   6   
  4 Amadio, Joseph            SO Gettysburg            12.86m     12.89m   42-03.50   5   
  5 Su, Matthew               FR Johns Hopkin          12.09m     12.77m   41-10.75   4   
  6 Chan, Chris               SR Swarthmore            12.03m     12.71m   41-08.50   3   
  7 Benjamin, Jabari          SO Franklin & M          12.28m     12.18m   39-11.50   2   
  8 Ford, Cameron             FR Muhlenberg            12.81m     12.02m   39-05.25   1   
  9 Oji, Zach                 SO Haverford             12.28m     11.96m   39-03.00 
 10 Kozloski, Ryan            SR Franklin & M          11.70m     11.59m   38-00.25 
 11 Rumman, Abdullah          FR Dickinson             11.65m     11.45m   37-06.75 
 12 O'Neil, Dylan             FR Gettysburg            11.24m     11.18m   36-08.25 
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bartnett, Andrew          SR Johns Hopkin              7.28     785
  2 Mosser, Grant             SO Johns Hopkin              7.34     765
  3 Stambaugh, Nevin          FR McDaniel                  7.49     716
  4 Fischetti, Matt           JR Johns Hopkin              7.65     665
  5 Clark, Thomas             JR Gettysburg                7.74     637
  6 Callahan, Evan            FR McDaniel                  7.77     628
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mosser, Grant             SO Johns Hopkin             1.87m    6-01.50    687
  2 Fischetti, Matt           JR Johns Hopkin             1.81m    5-11.25    636
  3 Clark, Thomas             JR Gettysburg               1.60m    5-03.00    464
  4 Callahan, Evan            FR McDaniel                 1.57m    5-01.75    441
  5 Stambaugh, Nevin          FR McDaniel                 1.48m    4-10.25    374
 -- Bartnett, Andrew          SR Johns Hopkin                NH            
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bartnett, Andrew          SR Johns Hopkin             6.52m   21-04.75    702
  2 Mosser, Grant             SO Johns Hopkin             6.50m   21-04.00    697
  3 Stambaugh, Nevin          FR McDaniel                 6.03m   19-09.50    593
  4 Clark, Thomas             JR Gettysburg               5.66m   18-07.00    514
  5 Fischetti, Matt           JR Johns Hopkin             5.63m   18-05.75    508
  6 Callahan, Evan            FR McDaniel                 4.94m   16-02.50    371
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Fischetti, Matt           JR Johns Hopkin            11.72m   38-05.50    589
  2 Bartnett, Andrew          SR Johns Hopkin            11.67m   38-03.50    586
  3 Callahan, Evan            FR McDaniel                11.07m   36-04.00    550
  4 Mosser, Grant             SO Johns Hopkin            10.11m   33-02.00    492
  5 Clark, Thomas             JR Gettysburg               9.47m   31-01.00    454
  6 Stambaugh, Nevin          FR McDaniel                 9.25m   30-04.25    441
 
                    
                    Women - Team Rankings - 5 Events Scored
===============================================================================
    1) Johns Hopkins               70        2) Dickinson                  46   
    3) Haverford                   19        4) Ursinus                    14   
    5) Franklin & Marshall         12        5) Gettysburg                 12   
    7) Swarthmore                   8        7) Muhlenberg                  8   
    9) McDaniel                     3       10) Bryn Mawr                   2   
 
                     Men - Team Rankings - 3 Events Scored
===============================================================================
    1) Haverford                   27        2) Johns Hopkins              20   
    3) Swarthmore                  19        4) Gettysburg                 16   
    5) Muhlenberg                  11        6) Ursinus                     9   
    7) Dickinson                    7        8) McDaniel                    4   
    8) Franklin & Marshall          4                                           

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 02/25/17