Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

Licensed to Ultimate Sports - Contractor License                                                HY-TEK's Meet Manager
 
          2015 Catholic Conference Championships
                                         St. Mark's High School
                                                    4/28/2015                                           
                                                     Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash 
===================================================================
6 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Cornish, Najiya           09 Ursuline                 12.72Q  2 
  2 Dendy, Maiya              12 Padua                    13.93Q  1 
  3 Sobolesky, Jordan         11 Padua                    13.52Q  2 
  4 Stauffer, Kira            12 St. Mark's               14.06Q  1 
  5 Cropper, Christina        10 St. Elizabet             14.08q  2 
  6 Jones, Avona              12 St. Elizabet             14.72q  1 
  7 Surratte, Courtney        12 St. Mark's               14.79   1 
  8 Julian, Isabella          09 Padua                    14.84   2 
  9 Goss, Emily               11 St. Mark's               15.14   2 
 10 Masley, Paige             10 Ursuline                 16.03   1 
 11 Woodland, Sha'vion        10 St. Elizabet             16.13   1 
Finals
  1 Cornish, Najiya           09 Ursuline                 12.47    6   
  2 Sobolesky, Jordan         11 Padua                    13.67    4   
  3 Dendy, Maiya              12 Padua                    13.85    3   
  4 Stauffer, Kira            12 St. Mark's               14.07    2   
  5 Cropper, Christina        10 St. Elizabet             14.13    1   
  6 Jones, Avona              12 St. Elizabet             15.44  
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cornish, Najiya           09 Ursuline                 26.51   3   6   
  2 Cintron, Taliah           10 Padua                    27.92   3   4   
  3 Deutsch, Darby            10 Padua                    28.40   3   3   
  4 Travis, Brittany          12 Padua                    29.66   2   2   
  5 Cropper, Christina        10 St. Elizabet             29.82   3   1   
  6 Brutsche, Ellie           09 Ursuline                 29.84   3 
  7 Surratte, Courtney        12 St. Mark's               30.38   2 
  8 Goss, Emily               11 St. Mark's               31.40   2 
  9 Yacucci, Anna             10 St. Mark's               31.67   2 
 10 Masley, Paige             10 Ursuline                 32.98   1 
 11 Hu, Irene                 09 St. Elizabet             34.15   1 
 12 Liu, Doreen               11 St. Elizabet             36.79   1 
 
Girls 200 Meter Dash - Novice
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 McGowan, Abigail          11 Padua                    30.44   1 
  2 Przywara, Anna            12 Padua                    30.75   2 
  3 Sherman, Jill             10 Padua                    30.91   2 
  4 Twum-Danso, Annmarie      09 Padua                    31.08   1 
  5 Whitmarsh, Laura          12 Padua                    31.24   1 
  6 Harris, Cam                  Padua                    31.40   2 
  7 Price, LeNia              11 St. Mark's               31.42   1 
  8 Hill, Mackenzie           09 Padua                    31.55   1 
  9 Moon, Lily                09 Padua                    31.67   1 
 10 Fish, Meredith            10 St. Mark's               32.98   2 
 11 Douglas, Abigail          09 St. Mark's               33.01   3 
 12 Marine, Molly             10 St. Mark's               33.64   3  33.634
 13 Goodridge, Meggie         09 Ursuline                 33.64   3  33.640
 14 Fish, Kathryn             12 St. Mark's               33.67   2 
 15 Savage, Danielle          10 Padua                    34.17   3 
 16 Franzone, Mackenzie       10 St. Mark's               34.23   2 
 17 McDuell, Lindsey          11 St. Mark's               35.39   3 
 18 Claire, Sydney            09 St. Mark's               35.68   3 
 19 Tramont, Karina           10 St. Mark's               36.63   4 
 20 Awad, Yara                09 Ursuline                 36.87   5 
 21 Castaneda, Jackie         11 St. Mark's               37.08   4 
 22 Dunlap, Justine           10 St. Mark's               37.59   4 
 23 LaPira, Julia             11 Ursuline                 41.06   5 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cintron, Taliah           10 Padua                  1:01.12   3   6   
  2 Hosey, Katie              11 Ursuline               1:01.13   3   4   
  3 Ciritella, Jill           12 Padua                  1:05.34   3   3   
  4 Banks, Arabia             10 Padua                  1:08.44   3   2   
  5 Desch, Anna               11 Ursuline               1:09.38   2   1   
  6 Wesley, Hunter            10 St. Elizabet           1:10.49   2 
  7 Augustynowicz, Lauren     09 St. Mark's             1:10.73   2 
  8 Eissman, Sarah            10 St. Mark's             1:11.79   2 
  9 Husbands, Katie           09 St. Mark's             1:15.00   1 
 10 Liu, Doreen               11 St. Elizabet           1:19.32   1 
 11 Lee, Alexis               09 St. Elizabet           1:20.30   3 
 12 Morris, Caroline          11 Ursuline               1:21.04   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Spadaccini, Erin          12 Padua                  2:22.39    6   
  2 Owens, Amber              09 Padua                  2:28.76    4   
  3 Kaminski, Analise         11 St. Mark's             2:30.52    3   
  4 Bullock, Caroline         11 Ursuline               2:31.33    2   
  5 Olivere, Maddie           10 Padua                  2:32.45    1   
  6 DePiero, Lauren           11 Ursuline               2:42.56  
  7 Carney, Hannah            12 St. Mark's             2:51.82  
  8 Hanrahan, Isabella        10 St. Mark's             2:52.90  
  9 Awad, Jena                10 Ursuline               3:01.68  
 
Girls 800 Meter Run - Novice
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Macha, Ashley             11 Padua                  2:46.13  
  2 Pryzwara, Sydney          09 Padua                  2:46.71  
  3 Riveros, Sophia           09 Padua                  2:47.79  
  4 Higley, Marykate          11 Padua                  2:54.06  
  5 Callaghan, Ellie          11 Padua                  2:56.30  
  6 Gaffney, Brynna           10 Padua                  2:57.25  
  7 Taggart, Grace            09 Padua                  2:59.23  
  8 Macha, Abbey              11 Padua                  2:59.85  
  9 Steenkamer, Elizabeth     09 St. Mark's             3:01.46  
 10 Orth, Laura               11 Padua                  3:05.95  
 11 Myers, Maggie             09 St. Mark's             3:09.66  
 12 Campbell, Kennedy         10 St. Mark's             3:11.83  
 13 Melia, Caroline           09 Padua                  3:24.84  
 14 Smith, Amanda             12 St. Mark's             3:24.87  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Paolucci, Emily           12 Padua                  5:12.35    6   
  2 Olivere, Lydia            09 Padua                  5:13.62    4   
  3 LeNoir, Julianna          09 Padua                  6:02.42    3   
  4 DePiero, Lauren           11 Ursuline               6:11.28    2   
  5 Johnson, Cameron          09 St. Mark's             6:37.65    1   
  6 Moran, Andie              09 St. Mark's             6:50.88  
  7 Volko, Carly              12 Ursuline               8:03.48  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robertson, Regan             Padua                 12:26.59    6   
  2 Apostolico, Hannah           Padua                 12:27.72    4   
  3 Wallace, Courtney         12 Ursuline              12:47.92    3   
  4 Balestrieri, Emily           Padua                 13:21.71    2   
  5 Marzano, Brenna           11 St. Mark's            14:04.16    1   
  6 Spurrier, Allison         12 St. Mark's            14:17.66  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cintron, Taliah           10 Padua                    16.54   2   6   
  2 Durso, Sarah              11 Padua                    17.88   2   4   
  3 Lucey, Cameron            09 Padua                    18.24   2   3   
  4 Jeynes, Alexis            11 Ursuline                 19.58   1   2   
  5 Sutera, Ryann             12 Ursuline                 22.18   1   1   
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lucey, Cameron            09 Padua                    51.30   2   6   
  2 Jeynes, Alexis            11 Ursuline                 52.45   2   4   
  3 Apostolico, Bailey        10 Padua                    53.26   1   3   
  4 Durso, Sarah              11 Padua                    53.85   2   2   
  5 Puhl, Caroline            10 St. Mark's               57.56   1   1   
  6 Sutera, Ryann             12 Ursuline               1:05.72   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Padua  'A'                                            53.70    6   
     1) Lucey, Cameron 09               2) Deutsch, Darby 10              
     3) Pieper, Cassidy 10              4) Walker, Tina 10                
  2 St. Elizabeth  'A'                                    54.80    4   
     1) Wesley, Hunter 10               2) Cropper, Christina 10          
     3) Woodland, Sha'vion 10           4) Lee, Alexis 09                 
  3 Ursuline  'A'                                         55.45    2   
     1) Brutsche, Ellie 09              2) Greene, Rachel 12              
     3) Lofton, Midori 11               4) Sentman, Katelyn 10            
  4 St. Mark's  'A'                                       55.99  
     1) Surratte, Courtney 12           2) Stauffer, Kira 12              
     3) Wasko, Carly 11                 4) Yacucci, Anna 10               
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Padua  'A'                                          1:52.19    6   
     1) Deutsch, Darby 10               2) Apostolico, Bailey 10          
     3) Muschiatti, Kelly 11            4) Pieper, Cassidy 10             
  2 St. Mark's  'A'                                     1:52.83    4   
     1) Tucker, Megan 12                2) Wasko, Carly 11                
     3) Stauffer, Kira 12               4) Dzik, Rachael 12               
  3 St. Elizabeth  'A'                                  1:58.64    2   
     1) Wesley, Hunter 10               2) Cropper, Christina 10          
     3) Woodland, Sha'vion 10           4) Lee, Alexis 09                 
  4 Ursuline  'A'                                       1:58.65  
     1) Brutsche, Ellie 09              2) Greene, Rachel 12              
     3) Lofton, Midori 11               4) Sentman, Katelyn 10            
 
Girls 4x200 Meter Relay - Novice
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Padua  'A'                                          2:03.71   1 
     1) Twum-Danso, Annmarie 09         2) Przywara, Anna 12              
     3) Hill, Mackenzie 09              4) McGowan, Abigail 11            
  2 Padua  'B'                                          2:07.00   1 
     1) Sherman, Jill 10                2) Whitmarsh, Laura 12            
     3) Moon, Lily 09                   4) Savage, Danielle 10            
  3 St. Mark's  'A'                                     2:08.43   1 
     1) Price, LeNia 11                 2) Fish, Kathryn 12               
     3) Fish, Meredith 10               4) Franzone, Mackenzie 10         
  4 Padua  'C'                                          2:10.17   2 
     1) Callaghan, Ellie 11             2) Macha, Ashley 11               
     3) Higley, Marykate 11             4) Macha, Abbey 11                
  5 Padua  'D'                                          2:16.01   2 
     1) Riveros, Sophia 09              2) Taggart, Grace 09              
     3) Pryzwara, Sydney 09             4) Orth, Laura 11                 
  6 St. Mark's  'B'                                     2:17.71   2 
     1) Douglas, Abigail 09             2) Dunlap, Justine 10             
     3) McDuell, Lindsey 11             4) Claire, Sydney 09              
  7 St. Mark's  'C'                                     2:20.86   2 
     1) Marine, Molly 10                2) Castaneda, Jackie 11           
     3) Tramont, Karina 10              4) Myers, Maggie 09               
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Padua  'A'                                          4:16.83    6   
     1) Paolucci, Emily 12              2) Apostolico, Bailey 10          
     3) Ciritella, Jill 12              4) Spadaccini, Erin 12            
  2 St. Mark's  'A'                                     4:23.56    4   
     1) Tucker, Megan 12                2) Kaminski, Analise 11           
     3) Dzik, Rachael 12                4) Wasko, Carly 11                
  3 Ursuline  'A'                                       4:45.81    2   
     1) Bullock, Caroline 11            2) Cornish, Najiya 09             
     3) Hosey, Katie 11                 4) Jeynes, Alexis 11              
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Padua  'A'                                         10:31.45    6   
     1) Steinhoff, Victoria 09          2) LeNoir, Mary Catherine 12      
     3) Spadaccini, Emma 09             4) Olivere, Maddie 10             
  2 St. Mark's  'A'                                    11:21.62    4   
     1) Kaminski, Analise 11            2) Hanrahan, Isabella 10          
     3) Augustynowicz, Lauren 09        4) Carney, Hannah 12              
  3 Ursuline  'A'                                      13:30.44    2   
     1) Awad, Jena 10                   2) Bussard, Rebecca 12            
     3) Tallman, Maddie 10              4) Volko, Carly 12                
 
Girls High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Muschiatti, Kelly         11 Padua                  4-10.00      1.47m   6   
     5.40 5.60 5.80 6.00 
        O    O  XXO  XXX 
  2 Dzik, Rachael             12 St. Mark's            J4-10.00      1.47m   4   
     5.40 5.60 5.80 6.00 
        O  XXO  XXO  XXX 
  3 Ciritella, Jill           12 Padua                  4-08.00      1.42m   3   
     5.60 5.80 
       XO  XXX 
  4 Durso, Sarah              11 Padua                  4-06.00      1.37m   2   
     5.40 5.60 
        O  XXX 
  5 Goss, Emily               11 St. Mark's             4-04.00      1.32m   1   
     5.00 5.20 5.40 
        O    O  XXX 
  6 Augustynowicz, Lauren     09 St. Mark's             4-02.00      1.27m 
     4.80 5.00 5.20 
        O  XXO  XXX 
 
Girls Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Deutsch, Darby            10 Padua                  9-06.00      2.89m   6   
     7.00 9.00 9.60 1.02 1.08 1.14 1.20 
       XO    P  XXO    O    O    O  XXX 
  2 Muschiatti, Kelly         11 Padua                 J9-06.00      2.89m   4   
     7.00 9.00 9.60 1.02 1.08 1.14 1.20 
        P    P    P   XO   XO   XO  XXX 
  3 Apostolico, Bailey        10 Padua                  8-06.00      2.59m   3   
     7.00 9.00 9.60 1.02 1.08 
        O   XO    O   XO  XXX 
 
Girls Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sobolesky, Jordan         11 Padua                 16-01.50      4.91m   6   
      15-00.75  FOUL  FOUL  16-01.50       
  2 Travis, Brittany          12 Padua                 15-06.75      4.74m   4   
      14-11  14-10.50  15-04.50  15-06.75      
  3 Cornish, Najiya           09 Ursuline              14-07.75      4.46m   3   
      FOUL  FOUL  14-07.75  PASS      
  4 Stauffer, Kira            12 St. Mark's            14-01.00      4.29m   2   
      FOUL  14-01  13-07  FOUL      
  5 Walker, Tina              10 Padua                 14-00.00      4.26m   1   
      13-11  13-06.75  14-00  13-04      
  6 Brutsche, Ellie           09 Ursuline              13-10.75      4.23m 
      13-04.25  13-02.25  13-00.50  13-10.75      
  7 Goss, Emily               11 St. Mark's            13-03.75      4.05m 
      13-03.75  13-02  12-11  12-01      
  8 Greene, Rachel            12 Ursuline              12-10.75      3.93m 
      FOUL  12-10.75  FOUL  12-09.25      
 
Girls Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sobolesky, Jordan         11 Padua                 34-10.00     10.61m   6   
      32-07  33-03  33-02.50  34-10       
  2 Travis, Brittany          12 Padua                 32-08.50      9.96m   4   
      31-09  32-08  32-08.50  FOUL      
  3 Dzik, Rachael             12 St. Mark's            31-09.50      9.69m   3   
      31-01  30-04  31-09.50  31-05      
  4 Pieper, Cassidy           10 Padua                 31-04.00      9.55m   2   
      29-07  29-08.50  29-11.50  31-04      
  5 Jeynes, Alexis            11 Ursuline              30-05.50      9.28m   1   
      FOUL  30-01.50  30-05.50  3-00      
  6 Hosey, Katie              11 Ursuline              27-07.50      8.42m 
      FOUL  27-07.50  FOUL  FOUL      
 
Girls Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Highberger, Teresa        12 Padua                 32-11.50     10.04m   6   
      31-05  32-11.50  FOUL  FOUL       
  2 Simoes, Sophia            11 Ursuline              31-08.75      9.67m   4   
      29-05.50  31-08.75  29-03.50  30-00.50      
  3 Santacecilia, Gabby       10 Padua                 30-00.50      9.15m   3   
      29-00  30-00.50  28-08.50  29-05      
  4 Soja, Marie               10 Padua                 28-10.50      8.80m   2   
      28-05.50  28-10.50  28-00.50  FOUL      
  5 Procope, Milena           10 St. Mark's            27-02.50      8.29m   1   
      26-11  27-01.50  26-00  27-02.50      
  6 Hu, Irene                 09 St. Elizabet          20-04.50      6.21m 
      20-04.50  16-11  17-10.50  20-02.50      
  7 Pierce, Shannon           12 St. Mark's            17-06.50      5.34m 
      16-10.50  17-06.50  17-05  15-11      
 -- Eissman, Sarah            10 St. Mark's                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL      
 
Girls Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eissman, Sarah            10 St. Mark's               89-00     27.12m   6   
      82-03  74-01  89-00  80-10      
  2 Highberger, Teresa        12 Padua                    88-07     27.00m   4   
      87-01  81-07  82-06  88-07       
  3 Simoes, Sophia            11 Ursuline                 75-08     23.06m   3   
      65-00  FOUL  72-08  75-08      
  4 Soja, Marie               10 Padua                    73-09     22.47m   2   
      63-06  FOUL  65-05  73-09      
  5 Santacecilia, Gabby       10 Padua                    73-04     22.35m   1   
      73-04  56-06  66-09  64-04      
  6 Procope, Milena           10 St. Mark's               62-00     18.89m 
      FOUL  FOUL  FOUL  62-00      
  7 Pierce, Shannon           12 St. Mark's               46-01     14.04m 
      46-01  FOUL  FOUL  40-04      
 -- Bussard, Rebecca          12 Ursuline                  FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL      
 
 
 
              Girls - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Padua                      176        2) Ursuline                   48   
    3) St. Mark's                  37        4) St. Elizabeth               8   

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 04/28/15