Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

2016 CYM Cross Country Championships

October 30, 2016

Results By Ultimate Sports Productions         www.usp-sports.com

Overall Finish List - Boys Varsity

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade
 
    1      1   1320  Luke Riley            St. John the Beloved                   12:08.42  5:47/M    8 
    2      2   1379  John Steinhoff        St. Mary Magdelin                      12:18.84  5:51/M    8 
    3      3   1318  John Flanagan         St. John the Beloved                   12:23.94  5:54/M    8 
    4      4   1365  Ryan Banko            St. Mary Magdelin                      12:39.01  6:01/M    7 
    5      5   1226  Walter Schroeder      St. Edmond's Academy                   12:44.58  6:04/M    8 
    6      6   1366  Matthew Filliben      St. Mary Magdelin                      13:02.17  6:12/M    7 
    7      7   1215  Jared Horgan          St. Edmond's Academy                   13:08.90  6:15/M    7 
    8      8   1319  William Kauffman      St. John the Beloved                   13:15.64  6:19/M    8 
    9      9   1376  Connor Madden         St. Mary Magdelin                      13:18.90  6:20/M    8 
   10     10   1371  Aidan Ward            St. Mary Magdelin                      13:25.33  6:23/M    7 
   11     11   1272  Keegan Mckenzie       St. Elizabeth                          13:32.23  6:27/M    7 
   12     12   1216  Jack Mancuso          St. Edmond's Academy                   13:51.07  6:36/M    7 
   13     13   1222  Stephen Maister       St. Edmond's Academy                   13:51.76  6:36/M    8 
   14     14   1271  Zion Gaymon           St. Elizabeth                          13:56.96  6:38/M    7 
   15     15   1217  Carson Smith          St. Edmond's Academy                   13:58.96  6:39/M    7 
   16     16   1269  Sean Baker            St. Elizabeth                          14:01.80  6:40/M    7 
   17     17   1374  Matthew Deckers       St. Mary Magdelin                      14:25.87  6:52/M    8 
   18     18   1270  Nathan Boyer          St. Elizabeth                          14:31.03  6:55/M    7 
   19     19   1274  Jesse Herdman         St. Elizabeth                          14:33.29  6:56/M    8 
   20     20   1225  Joseph Raziano        St. Edmond's Academy                   14:35.24  6:57/M    8 
   21     21   1165  Colin Weisenborn      Immaculate Heart of Mary               14:38.93  6:58/M    7 
   22     22   1111  Samuel Nardo          Holy Angels                            14:47.19  7:02/M    7 
   23     23   1369  Jack Sutton           St. Mary Magdelin                      14:50.33  7:04/M    7 
   24     24   1276  Sandin Mench          St. Elizabeth                          14:50.97  7:04/M    8 
   25  (> 7)   1370  Michael Toy           St. Mary Magdelin                      15:10.97  7:13/M    7 
   26     25   1277  Alexander Rollo       St. Elizabeth                          15:13.24  7:15/M    8 
   27  (> 7)   1273  Nikos Demetriou       St. Elizabeth                          15:13.95  7:15/M    8 
   28     26   1147  Logan Blessing        Holy Cross                             15:22.35  7:19/M    7 
   29     27   1227  Samuel Truluck        St. Edmond's Academy                   15:25.96  7:20/M    8 
   30     28   1116  John Feldmann         Holy Angels                            15:27.08  7:21/M    8 
   31  (> 7)   1368  Noah Narvaez          St. Mary Magdelin                      15:29.36  7:22/M    7 
   32     29   1112  Linus Wise            Holy Angels                            15:29.77  7:22/M    7 
   33  (> 7)   1223  Joseph Mesa           St. Edmond's Academy                   15:30.72  7:23/M    8 
   34     30   1056  Noah Brecht           All Saints Catholic School             15:40.83  7:28/M    8 
   35  (> 7)   1219  Eric Collins          St. Edmond's Academy                   15:51.54  7:33/M    8 
   36     31   1114  Jamie Bauernschmidt   Holy Angels                            15:57.10  7:36/M    8 
   37     32   1118  Neil Mcaneny-Droz     Holy Angels                            16:03.62  7:39/M    8 
   38  (> 7)   1367  Justin Lynch          St. Mary Magdelin                      16:04.14  7:39/M    7 
   39  (> 7)   1220  Liam Furlong          St. Edmond's Academy                   16:50.45  8:01/M    8 
   40     33   1166  Jack Grossman         Immaculate Heart of Mary               17:12.99  8:11/M    8 
   41  (> 7)   1377  Joseph Rivell         St. Mary Magdelin                      17:15.82  8:13/M    8 
   42  (> 7)   1218  Maclaren Blow         St. Edmond's Academy                   17:30.85  8:20/M    8 
   43  (> 7)   1375  Joseph Flynn          St. Mary Magdelin                      17:40.85  8:25/M    8 
   44  (> 7)   1378  Benjamin Shea         St. Mary Magdelin                      17:44.65  8:27/M    8 
   45     34   1115  Ryan Crumlish         Holy Angels                            18:34.58  8:50/M    8 
   46     35   1055  Timothy Morris        All Saints Catholic School             18:41.64  8:54/M    7 
   47  (> 7)   1221  Michael Kurtzhals     St. Edmond's Academy                   19:22.03  9:13/M    8 
   48  (> 7)   1275  James Krienen         St. Elizabeth                          19:56.08  9:30/M    8 
   49     36   1317  Casey Winnington      St. John the Beloved                   19:58.24  9:30/M    7 
   50     37   1117  Daniel Lynch          Holy Angels                            20:05.75  9:34/M    8 
   51     38   1085  Kevin Malone          Christ the Teacher                     20:11.37  9:37/M    7 
   52     39   1086  Charles Newswanger    Christ the Teacher                     20:24.58  9:43/M    8 
   53  (> 7)   1224  Aiden Noubani         St. Edmond's Academy                   21:51.92 10:24/M    8 
   54  (> 7)   1373  Parker Wickersham     St. Mary Magdelin                      22:03.43 10:30/M    7 
   55     40   1054  Zachary Miller        All Saints Catholic School             22:18.47 10:37/M    7 
   56  (> 7)   1113  Wesley Aubuchon       Holy Angels                            25:46.29 12:16/M    8 
   57     41         Ghost Number 1        All Saints Catholic School             22:18.47              
   58     42         Ghost Number 2        All Saints Catholic School             22:18.47              
   59     41         Ghost Number 1        Christ the Teacher                     22:18.47              
   60     42         Ghost Number 2        Christ the Teacher                     22:18.47              
   61     43         Ghost Number 3        Christ the Teacher                     22:18.47              
   62     41         Ghost Number 1        Holy Cross                             22:18.47              
   63     42         Ghost Number 2        Holy Cross                             22:18.47              
   64     43         Ghost Number 3        Holy Cross                             22:18.47              
   65     44         Ghost Number 4        Holy Cross                             22:18.47              
   66     41         Ghost Number 1        Immaculate Heart of Mary               22:18.47              
   67     42         Ghost Number 2        Immaculate Heart of Mary               22:18.47              
   68     43         Ghost Number 3        Immaculate Heart of Mary               22:18.47              
   69     41         Ghost Number 1        St. John the Beloved                   22:18.47              

Team Summary Report - Boys Varsity

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        
 
    1 St. Mary Magdelin                      31               2   4   6   9  10  17  23         
        Top  5 Times: 1:04:44.25
 
    2 St. Edmond's Academy                   52               5   7  12  13  15  20  27         
        Top  5 Times: 1:07:35.27
 
    3 St. Elizabeth                          78              11  14  16  18  19  24  25         
        Top  5 Times: 1:10:35.31
 
    4 St. John the Beloved                   89               1   3   8  36  41                 
        Top  5 Times: 
 
    5 Holy Angels                           142              22  28  29  31  32  34  37         
        Top  5 Times: 1:17:44.76
 
    6 Immaculate Heart of Mary              180              21  33  41  42  43                 
        Top  5 Times: 44:36.94
 
    7 All Saints Catholic School            188              30  35  40  41  42                 
        Top  5 Times: 22:18.47
 
    8 Holy Cross                            196              26  41  42  43  44                 
        Top  5 Times: 1:06:55.41
 
    9 Christ the Teacher                    203              38  39  41  42  43                 
        Top  5 Times: 44:36.94
 
 

Detail Team Results - Boys Varsity

St. Mary Magdelin    Finish Position -     1
 
  Team Score (places):  31  Team Score (times):   1:04:44.25   Average Time: 12:56.85
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1379  John Steinhoff         8        2            2       12:18.84     12:18.84     0:00.00
    2   1365  Ryan Banko             7        4            6       12:39.01     24:57.85     0:20.17
    3   1366  Matthew Filliben       7        6           12       13:02.17     38:00.02     0:43.33
    4   1376  Connor Madden          8        9           21       13:18.90     51:18.92     1:00.06
    5   1371  Aidan Ward             7       10           31       13:25.33   1:04:44.25     1:06.49
 
St. Edmond's Academy    Finish Position -     2
 
  Team Score (places):  52  Team Score (times):   1:07:35.27   Average Time: 13:31.05
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1226  Walter Schroeder       8        5            5       12:44.58     12:44.58     0:00.00
    2   1215  Jared Horgan           7        7           12       13:08.90     25:53.48     0:24.32
    3   1216  Jack Mancuso           7       12           24       13:51.07     39:44.55     1:06.49
    4   1222  Stephen Maister        8       13           37       13:51.76     53:36.31     1:07.18
    5   1217  Carson Smith           7       15           52       13:58.96   1:07:35.27     1:14.38
 
St. Elizabeth    Finish Position -     3
 
  Team Score (places):  78  Team Score (times):   1:10:35.31   Average Time: 14:07.06
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1272  Keegan Mckenzie        7       11           11       13:32.23     13:32.23     0:00.00
    2   1271  Zion Gaymon            7       14           25       13:56.96     27:29.19     0:24.73
    3   1269  Sean Baker             7       16           41       14:01.80     41:30.99     0:29.57
    4   1270  Nathan Boyer           7       18           59       14:31.03     56:02.02     0:58.80
    5   1274  Jesse Herdman          8       19           78       14:33.29   1:10:35.31     1:01.06
 
St. John the Beloved    Finish Position -     4
 
  Team Score (places):  89  Team Score (times):               Average Time: 0:00.00
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1320  Luke Riley             8        1            1       12:08.42     12:08.42     0:00.00
    2   1318  John Flanagan          8        3            4       12:23.94     24:32.36     0:15.52
    3   1319  William Kauffman       8        8           12       13:15.64     37:48.00     1:07.22
    4   1317  Casey Winnington       7       36           48       19:58.24     57:46.24     7:49.82
    5         Ghost Number 1                 41           89       22:18.47                10:10.05
 
Holy Angels    Finish Position -     5
 
  Team Score (places): 142  Team Score (times):   1:17:44.76   Average Time: 15:32.95
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1111  Samuel Nardo           7       22           22       14:47.19     14:47.19     0:00.00
    2   1116  John Feldmann          8       28           50       15:27.08     30:14.27     0:39.89
    3   1112  Linus Wise             7       29           79       15:29.77     45:44.04     0:42.58
    4   1114  Jamie Bauernschmidt    8       31          110       15:57.10   1:01:41.14     1:09.91
    5   1118  Neil Mcaneny-Droz      8       32          142       16:03.62   1:17:44.76     1:16.43
 
Immaculate Heart of Mary    Finish Position -     6
 
  Team Score (places): 180  Team Score (times):    44:36.94   Average Time: 56:49.81
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1165  Colin Weisenborn       7       21           21       14:38.93     14:38.93     0:00.00
    2   1166  Jack Grossman          8       33           54       17:12.99     31:51.92     2:34.06
    3         Ghost Number 1                 41           95       22:18.47                 7:39.54
    4         Ghost Number 2                 42          137       22:18.47    22:18.47     7:39.54
    5         Ghost Number 3                 43          180       22:18.47    44:36.94     7:39.54
 
All Saints Catholic School    Finish Position -     7
 
  Team Score (places): 188  Team Score (times):    22:18.47   Average Time: 28:28.81
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1056  Noah Brecht            8       30           30       15:40.83     15:40.83     0:00.00
    2   1055  Timothy Morris         7       35           65       18:41.64     34:22.47     3:00.81
    3   1054  Zachary Miller         7       40          105       22:18.47     56:40.94     6:37.64
    4         Ghost Number 1                 41          146       22:18.47                 6:37.64
    5         Ghost Number 2                 42          188       22:18.47    22:18.47     6:37.64
 
Holy Cross    Finish Position -     8
 
  Team Score (places): 196  Team Score (times):  1:06:55.41   Average Time: 2:13:10.80
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1147  Logan Blessing         7       26           26       15:22.35     15:22.35     0:00.00
    2         Ghost Number 1                 41           67       22:18.47                 6:56.12
    3         Ghost Number 2                 42          109       22:18.47    22:18.47     6:56.12
    4         Ghost Number 3                 43          152       22:18.47    44:36.94     6:56.12
    5         Ghost Number 4                 44          196       22:18.47  1:06:55.41     6:56.12
 
Christ the Teacher    Finish Position -     9
 
  Team Score (places): 203  Team Score (times):    44:36.94   Average Time: 56:49.81
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1085  Kevin Malone           7       38           38       20:11.37     20:11.37     0:00.00
    2   1086  Charles Newswanger     8       39           77       20:24.58     40:35.95     0:13.21
    3         Ghost Number 1                 41          118       22:18.47                 2:07.10
    4         Ghost Number 2                 42          160       22:18.47    22:18.47     2:07.10
    5         Ghost Number 3                 43          203       22:18.47    44:36.94     2:07.10

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 10/30/16