Ultimate Sports Productions                                                                           


 

 

Home
Services
Schedule
Event Information
Results
2013 Results
2012 Results
2011 Results
2010 Results
Live Results


 

 

USP uses the

following systems

in our operation:

 

 

Certified Contractor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Companies We

Work With:

 

 

 

Certified By:

 

 

 

Members of:

 

2016 CYM Cross Country Championships

October 30, 2016

Results By Ultimate Sports Productions         www.usp-sports.com

Overall Finish List - Boys JV

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade
 
    1      1   1249  Charles Binkley       St. Edmond's Academy                    8:21.58  5:58/M    6 
    2      2   1253  William Kain          St. Edmond's Academy                    8:22.97  5:59/M    6 
    3      3   1234  Luke Kain             St. Edmond's Academy                    8:30.15  6:04/M    4 
    4      4   1152  Caughnery Freese      Holy Cross                              8:44.19  6:14/M    4 
    5      5   1240  Drew Duncan           St. Edmond's Academy                    8:48.95  6:17/M    5 
    6      6   1155  Drew Zimmerman        Holy Cross                              8:57.04  6:24/M    6 
    7      7   1411  Daniel Williams       St. Mary Magdelin                       9:01.46  6:26/M    6 
    8      8   1154  Luke Turner           Holy Cross                              9:01.89  6:26/M    6 
    9      9   1410  Seamus Ward           St. Mary Magdelin                       9:02.30  6:27/M    6 
   10     10   1062  Matthew Miller        All Saints Catholic School              9:02.64  6:27/M    6 
   11     11   1213  Benjamin Pizarro      St. Anthony                             9:03.61  6:28/M    4 
   12     12   1153  Mark Bieker           Holy Cross                              9:08.74  6:31/M    5 
   13     13   1228  Ronan Haggerty        St. Edmond's Academy                    9:14.18  6:36/M    3 
   14     14   1409  Christopher Lord      St. Mary Magdelin                       9:20.90  6:40/M    6 
   15     15   1064  Jameson Summerill     All Saints Catholic School              9:23.18  6:42/M    6 
   16     16   1175  Ethan Walther         Immaculate Heart of Mary                9:23.89  6:42/M    4 
   17     17   1229  Kaleb Kain            St. Edmond's Academy                    9:27.99  6:45/M    3 
   18     18   1065  David Trujillo-Reyes  All Saints Catholic School              9:31.60  6:48/M    6 
   19     19   1174  William Swiatek       Immaculate Heart of Mary                9:34.14  6:50/M    4 
   20     20   1308  Jack Igo              St. John the Beloved                    9:35.16  6:51/M    5 
   21     21   1138  Jack Spoor            Holy Angels                             9:37.03  6:52/M    6 
   22     22   1127  Joseph Degregory      Holy Angels                             9:42.38  6:56/M    5 
   23     23   1242  Jack Maister          St. Edmond's Academy                    9:44.54  6:57/M    5 
   24     24   1403  Joseph Winchell       St. Mary Magdelin                       9:48.83  7:00/M    4 
   25     25   1388  Samuel Duch           St. Mary Magdelin                       9:50.56  7:01/M    4 
   26  (> 7)   1239  Stephen Dills         St. Edmond's Academy                    9:55.43  7:05/M    5 
   27     26   1393  Charles Lord          St. Mary Magdelin                       9:56.26  7:06/M    4 
   28  (> 7)   1241  Cole Fenice           St. Edmond's Academy                    9:57.15  7:06/M    5 
   29     27   1125  Brandt Berger         Holy Angels                            10:03.42  7:11/M    5 
   30     28   1404  Matthew Bamonte       St. Mary Magdelin                      10:04.51  7:11/M    5 
   31  (> 7)   1390  Noah Gibbons          St. Mary Magdelin                      10:05.15  7:12/M    4 
   32  (> 7)   1384  John Waldron          St. Mary Magdelin                      10:05.90  7:12/M    3 
   33     29   1283  Paul Mclaughlin       St. Elizabeth                          10:07.99  7:14/M    6 
   34     30   1123  Logan Russell         Holy Angels                            10:09.84  7:15/M    4 
   35  (> 7)   1230  Braeden Massett       St. Edmond's Academy                   10:13.97  7:18/M    3 
   36     31   1307  Brian Yeager          St. John the Beloved                   10:15.00  7:19/M    4 
   37     32   1200  Rhett Bailey          St. Ann                                10:17.99  7:21/M    3 
   38     33   1203  Kieran Leung          St. Ann                                10:20.26  7:23/M    4 
   39     34   1180  Maxwell Rosenthal     Immaculate Heart of Mary               10:20.90  7:23/M    6 
   40  (> 7)   1251  Nicholas Donelson     St. Edmond's Academy                   10:22.65  7:24/M    6 
   41     35   1128  James Holmes          Holy Angels                            10:24.17  7:26/M    5 
   42     36   1282  Noah Baker            St. Elizabeth                          10:24.84  7:26/M    6 
   43  (> 7)   1237  Grant Wagner          St. Edmond's Academy                   10:25.69  7:26/M    4 
   44  (> 7)   1382  Nicholas Loscalzo     St. Mary Magdelin                      10:27.38  7:28/M    3 
   45  (> 7)   1386  David Astfalk         St. Mary Magdelin                      10:29.39  7:29/M    4 
   46     37   1280  Daniel Martinez       St. Elizabeth                          10:31.34  7:31/M    5 
   47  (> 7)   1407  Nicholas Winchell     St. Mary Magdelin                      10:34.83  7:33/M    5 
   48     38   1279  Daniel Krienen        St. Elizabeth                          10:37.60  7:35/M    4 
   49  (> 7)   1389  Brendan Geraghty      St. Mary Magdelin                      10:38.53  7:36/M    4 
   50  (> 7)   1231  Caden-Cole Mckinney   St. Edmond's Academy                   10:40.57  7:37/M    3 
   51     39   1204  Gavin Rovner          St. Ann                                10:44.54  7:40/M    4 
   52  (> 7)   1236  Lorne Mcdonnell       St. Edmond's Academy                   10:45.97  7:41/M    4 
   53     40   1173  Cole Rzucidlo         Immaculate Heart of Mary               10:53.42  7:46/M    4 
   54     41   1058  Charles Brecht        All Saints Catholic School             10:54.32  7:47/M    4 
   55  (> 7)   1244  Joshua Massett        St. Edmond's Academy                   10:56.65  7:49/M    5 
   56  (> 7)   1238  Brendan Burke         St. Edmond's Academy                   10:57.61  7:49/M    5 
   57     42   1057  Jacob Morris          All Saints Catholic School             10:59.68  7:51/M    3 
   58     43   1212  Liam Hannan           St. Anthony                            11:00.43  7:51/M    4 
   59     44   1169  Andrew Lazorchak      Immaculate Heart of Mary               11:05.77  7:55/M    3 
   60     45   1170  Kyle Mair             Immaculate Heart of Mary               11:07.83  7:56/M    3 
   61     46   1179  Joahua Harris         Immaculate Heart of Mary               11:10.17  7:59/M    6 
   62     47   1133  David Greenplate      Holy Angels                            11:13.14  8:01/M    6 
   63     48   1278  Evan Rhine            St. Elizabeth                          11:20.08  8:06/M    3 
   64  (> 7)   1243  Joseph Mancuso        St. Edmond's Academy                   11:20.58  8:06/M    5 
   65     49   1121  Christopher GreenplateHoly Angels                            11:21.22  8:06/M    4 
   66     50   1311  Robert Saunders       St. John the Beloved                   11:27.87  8:11/M    6 
   67  (> 7)   1394  Meric Narvaez         St. Mary Magdelin                      11:28.76  8:11/M    4 
   68  (> 7)   1396  Braeden Pantano       St. Mary Magdelin                      11:29.64  8:12/M    4 
   69  (> 7)   1254  Andrew Minuti         St. Edmond's Academy                   11:30.28  8:13/M    6 
   70     51   1088  Alexander Jankiewicz  Christ the Teacher                     11:30.85  8:13/M    3 
   71     52   1063  Salvador Nunez        All Saints Catholic School             11:31.72  8:14/M    6 
   72  (> 7)   1250  Max Comer             St. Edmond's Academy                   11:33.77  8:15/M    6 
   73  (> 7)   1397  Luca Rossi            St. Mary Magdelin                      11:36.19  8:17/M    4 
   74     53   1059  Antonio Murphy        All Saints Catholic School             11:37.01  8:18/M    4 
   75  (> 7)   1171  Brayden Hafer         Immaculate Heart of Mary               11:38.26  8:19/M    4 
   76     54   1211  Joseph Ballou         St. Anthony                            11:38.84  8:19/M    3 
   77  (> 7)   1168  Gavin Jefferson       Immaculate Heart of Mary               11:39.42  8:19/M    3 
   78  (> 7)   1246  David Taylor          St. Edmond's Academy                   11:40.13  8:20/M    5 
   79  (> 7)   1391  Eamonn Grubb          St. Mary Magdelin                      11:41.02  8:21/M    4 
   80     55   1304  Cristian Jaco         St. John the Beloved                   11:43.06  8:22/M    3 
   81  (> 7)   1124  Andrew Bailey         Holy Angels                            11:43.77  8:22/M    5 
   82  (> 7)   1061  Samuel Denning        All Saints Catholic School             11:44.77  8:23/M    6 
   83     56   1310  Jack Kane             St. John the Beloved                   11:49.49  8:26/M    6 
   84  (> 7)   1245  Christopher Powell    St. Edmond's Academy                   11:49.99  8:26/M    5 
   85     57   1087  James Adair           Christ the Teacher                     11:52.43  8:29/M    3 
   86     58   1092  Patrick Lamb          Christ the Teacher                     11:53.63  8:29/M    4 
   87  (> 7)   1126  Logan Deghetto        Holy Angels                            11:56.47  8:31/M    5 
   88  (> 7)   1233  Nicholas Belgrade     St. Edmond's Academy                   11:57.72  8:32/M    4 
   89  (> 7)   1399  Theodore Stipa        St. Mary Magdelin                      11:58.71  8:33/M    4 
   90  (> 7)   1130  Ren Lynch             Holy Angels                            12:02.90  8:36/M    5 
   91  (> 7)   1137  Owen Santana          Holy Angels                            12:04.39  8:37/M    6 
   92  (> 7)   1132  Mitchell Brown        Holy Angels                            12:04.89  8:37/M    6 
   93     59   1093  Camilo Alvarez        Christ the Teacher                     12:09.35  8:41/M    5 
   94     60   1151  Austin Yourek         Holy Cross                             12:10.13  8:41/M    3 
   95     61   1309  Jonathan Smith        St. John the Beloved                   12:11.12  8:42/M    5 
   96  (> 7)   1131  Lucas Reyburn         Holy Angels                            12:13.16  8:44/M    5 
   97  (> 7)   1401  Jude Szczerba         St. Mary Magdelin                      12:15.01  8:45/M    4 
   98  (> 7)   1383  Matthew Suppe         St. Mary Magdelin                      12:16.43  8:46/M    3 
   99  (> 7)   1380  Thomas Bamonte        St. Mary Magdelin                      12:18.43  8:47/M    3 
  100  (> 7)   1402  Aiden Weaver          St. Mary Magdelin                      12:19.39  8:48/M    4 
  101  (> 7)   1120  Joseph Brown          Holy Angels                            12:20.97  8:49/M    3 
  102  (> 7)   1248  Samuel Wahl           St. Edmond's Academy                   12:27.08  8:54/M    5 
  103  (> 7)   1176  Jonah Tonn            Immaculate Heart of Mary               12:29.63  8:55/M    5 
  104  (> 7)   1400  Jude Stuchlik         St. Mary Magdelin                      12:33.70  8:58/M    4 
  105  (> 7)   1235  Connor Maradie        St. Edmond's Academy                   12:35.23  8:59/M    4 
  106  (> 7)   1129  Benan Lambiro         Holy Angels                            12:36.13  9:00/M    5 
  107     62   1305  Patrick Hogate        St. John the Beloved                   12:37.80  9:01/M    4 
  108  (> 7)   1134  Tyler Jordan          Holy Angels                            12:41.95  9:04/M    6 
  109     63   1206  Liam Green            St. Ann                                12:47.11  9:08/M    5 
  110     64   1214  Dylan Farrell         St. Anthony                            13:13.43  9:26/M    5 
  111  (> 7)   1255  Padraic Murphy        St. Edmond's Academy                   13:29.05  9:38/M    6 
  112  (> 7)   1136  Chase Ostland         Holy Angels                            13:56.96  9:57/M    6 
  113     65   1090  Matthew Pedrick       Christ the Teacher                     14:01.83 10:01/M    3 
  114  (> 7)   1167  Jack Cole             Immaculate Heart of Mary               14:10.08 10:07/M    3 
  115  (> 7)   1408  Matthew Zoccolillo    St. Mary Magdelin                      14:10.38 10:07/M    5 
  116  (> 7)   1232  Giovanni PellegrineschSt. Edmond's Academy                   14:13.62 10:09/M    3 
  117  (> 7)   1247  Jude Tingey           St. Edmond's Academy                   14:23.35 10:16/M    5 
  118  (> 7)   1385  Evan Zakielarz        St. Mary Magdelin                      14:48.03 10:34/M    3 
  119  (> 7)   1395  Zachary Narvaez       St. Mary Magdelin                      14:52.43 10:37/M    4 
  120  (> 7)   1387  James Degnan          St. Mary Magdelin                      14:53.52 10:38/M    4 
  121     66   1091  Zachary Dobrowolski   Christ the Teacher                     15:04.76 10:46/M    4 
  122  (> 7)   1381  Connor Buchan         St. Mary Magdelin                      15:13.03 10:52/M    3 
  123     67   1201  Connor Green          St. Ann                                15:16.59 10:54/M    3 
  124  (> 7)   1122  Dominick Ingle        Holy Angels                            15:18.96 10:56/M    4 
  125  (> 7)   1252  Alexander Fella       St. Edmond's Academy                   15:36.78 11:09/M    6 
  126  (> 7)   1135  Noah Morris           Holy Angels                            16:24.04 11:43/M    6 
  127     68         Ghost Number 1        St. Anthony                            15:16.59              

Team Summary Report - Boys JV

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        
 
    1 St. Edmond's Academy                   24               1   2   3   5  13  17  23         
        Top  5 Times: 43:17.83
 
    2 St. Mary Magdelin                      79               7   9  14  24  25  26  28         
        Top  5 Times: 47:04.05
 
    3 Holy Cross                             90               4   6   8  12  60                 
        Top  5 Times: 48:01.99
 
    4 All Saints Catholic School            126              10  15  18  41  42  52  53         
        Top  5 Times: 49:51.42
 
    5 Holy Angels                           135              21  22  27  30  35  47  49         
        Top  5 Times: 49:56.84
 
    6 Immaculate Heart of Mary              153              16  19  34  40  44  45  46         
        Top  5 Times: 51:18.12
 
    7 St. Elizabeth                         188              29  36  37  38  48                 
        Top  5 Times: 53:01.85
 
    8 St. John the Beloved                  212              20  31  50  55  56  61  62         
        Top  5 Times: 54:50.58
 
    9 St. Ann                               234              32  33  39  63  67                 
        Top  5 Times: 59:26.49
 
   10 St. Anthony                           240              11  43  54  64  68                 
        Top  5 Times: 
 
   11 Christ the Teacher                    290              51  57  58  59  65  66             
        Top  5 Times: 1:01:28.09
 
 

Detail Team Results - Boys JV

St. Edmond's Academy    Finish Position -     1
 
  Team Score (places):  24  Team Score (times):     43:17.83   Average Time: 8:39.57
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1249  Charles Binkley        6        1            1        8:21.58      8:21.58     0:00.00
    2   1253  William Kain           6        2            3        8:22.97     16:44.55     0:01.39
    3   1234  Luke Kain              4        3            6        8:30.15     25:14.70     0:08.57
    4   1240  Drew Duncan            5        5           11        8:48.95     34:03.65     0:27.37
    5   1228  Ronan Haggerty         3       13           24        9:14.18     43:17.83     0:52.60
 
St. Mary Magdelin    Finish Position -     2
 
  Team Score (places):  79  Team Score (times):     47:04.05   Average Time: 9:24.81
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1411  Daniel Williams        6        7            7        9:01.46      9:01.46     0:00.00
    2   1410  Seamus Ward            6        9           16        9:02.30     18:03.76     0:00.84
    3   1409  Christopher Lord       6       14           30        9:20.90     27:24.66     0:19.44
    4   1403  Joseph Winchell        4       24           54        9:48.83     37:13.49     0:47.37
    5   1388  Samuel Duch            4       25           79        9:50.56     47:04.05     0:49.10
 
Holy Cross    Finish Position -     3
 
  Team Score (places):  90  Team Score (times):     48:01.99   Average Time: 9:36.40
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1152  Caughnery Freese       4        4            4        8:44.19      8:44.19     0:00.00
    2   1155  Drew Zimmerman         6        6           10        8:57.04     17:41.23     0:12.85
    3   1154  Luke Turner            6        8           18        9:01.89     26:43.12     0:17.70
    4   1153  Mark Bieker            5       12           30        9:08.74     35:51.86     0:24.55
    5   1151  Austin Yourek          3       60           90       12:10.13     48:01.99     3:25.94
 
All Saints Catholic School    Finish Position -     4
 
  Team Score (places): 126  Team Score (times):     49:51.42   Average Time: 9:58.28
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1062  Matthew Miller         6       10           10        9:02.64      9:02.64     0:00.00
    2   1064  Jameson Summerill      6       15           25        9:23.18     18:25.82     0:20.54
    3   1065  David Trujillo-Reyes   6       18           43        9:31.60     27:57.42     0:28.96
    4   1058  Charles Brecht         4       41           84       10:54.32     38:51.74     1:51.68
    5   1057  Jacob Morris           3       42          126       10:59.68     49:51.42     1:57.04
 
Holy Angels    Finish Position -     5
 
  Team Score (places): 135  Team Score (times):     49:56.84   Average Time: 9:59.37
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1138  Jack Spoor             6       21           21        9:37.03      9:37.03     0:00.00
    2   1127  Joseph Degregory       5       22           43        9:42.38     19:19.41     0:05.35
    3   1125  Brandt Berger          5       27           70       10:03.42     29:22.83     0:26.39
    4   1123  Logan Russell          4       30          100       10:09.84     39:32.67     0:32.81
    5   1128  James Holmes           5       35          135       10:24.17     49:56.84     0:47.14
 
Immaculate Heart of Mary    Finish Position -     6
 
  Team Score (places): 153  Team Score (times):     51:18.12   Average Time: 10:15.62
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1175  Ethan Walther          4       16           16        9:23.89      9:23.89     0:00.00
    2   1174  William Swiatek        4       19           35        9:34.14     18:58.03     0:10.25
    3   1180  Maxwell Rosenthal      6       34           69       10:20.90     29:18.93     0:57.01
    4   1173  Cole Rzucidlo          4       40          109       10:53.42     40:12.35     1:29.53
    5   1169  Andrew Lazorchak       3       44          153       11:05.77     51:18.12     1:41.88
 
St. Elizabeth    Finish Position -     7
 
  Team Score (places): 188  Team Score (times):     53:01.85   Average Time: 10:36.37
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1283  Paul Mclaughlin        6       29           29       10:07.99     10:07.99     0:00.00
    2   1282  Noah Baker             6       36           65       10:24.84     20:32.83     0:16.85
    3   1280  Daniel Martinez        5       37          102       10:31.34     31:04.17     0:23.35
    4   1279  Daniel Krienen         4       38          140       10:37.60     41:41.77     0:29.61
    5   1278  Evan Rhine             3       48          188       11:20.08     53:01.85     1:12.09
 
St. John the Beloved    Finish Position -     8
 
  Team Score (places): 212  Team Score (times):     54:50.58   Average Time: 10:58.12
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1308  Jack Igo               5       20           20        9:35.16      9:35.16     0:00.00
    2   1307  Brian Yeager           4       31           51       10:15.00     19:50.16     0:39.84
    3   1311  Robert Saunders        6       50          101       11:27.87     31:18.03     1:52.71
    4   1304  Cristian Jaco          3       55          156       11:43.06     43:01.09     2:07.90
    5   1310  Jack Kane              6       56          212       11:49.49     54:50.58     2:14.33
 
St. Ann    Finish Position -     9
 
  Team Score (places): 234  Team Score (times):     59:26.49   Average Time: 11:53.30
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1200  Rhett Bailey           3       32           32       10:17.99     10:17.99     0:00.00
    2   1203  Kieran Leung           4       33           65       10:20.26     20:38.25     0:02.27
    3   1204  Gavin Rovner           4       39          104       10:44.54     31:22.79     0:26.55
    4   1206  Liam Green             5       63          167       12:47.11     44:09.90     2:29.12
    5   1201  Connor Green           3       67          234       15:16.59     59:26.49     4:58.60
 
St. Anthony    Finish Position -    10
 
  Team Score (places): 240  Team Score (times):               Average Time: 0:00.00
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1213  Benjamin Pizarro       4       11           11        9:03.61      9:03.61     0:00.00
    2   1212  Liam Hannan            4       43           54       11:00.43     20:04.04     1:56.82
    3   1211  Joseph Ballou          3       54          108       11:38.84     31:42.88     2:35.23
    4   1214  Dylan Farrell          5       64          172       13:13.43     44:56.31     4:09.82
    5         Ghost Number 1                 68          240       15:16.59                 6:12.98
 
Christ the Teacher    Finish Position -    11
 
  Team Score (places): 290  Team Score (times):   1:01:28.09   Average Time: 12:17.62
 
                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1088  Alexander Jankiewicz   3       51           51       11:30.85     11:30.85     0:00.00
    2   1087  James Adair            3       57          108       11:52.43     23:23.28     0:21.58
    3   1092  Patrick Lamb           4       58          166       11:53.63     35:16.91     0:22.78
    4   1093  Camilo Alvarez         5       59          225       12:09.35     47:26.26     0:38.50
    5   1090  Matthew Pedrick        3       65          290       14:01.83   1:01:28.09     2:30.98

 

Send mail to jamerusp@aol.com with questions or comments about this web site.
Last modified: 10/30/16